Yayınlanan kılavuza göre Üniversitemize, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından 2 bin 181’i lisans, 3 bin 254’ü ön lisans olmak üzere toplamda 5 bin 435 kontenjan verildi.
Bingöl Üniversitesi’ne 2023-2023 akademik yılında 5 bin 435 öğrenci kontenjanı ayrıldı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin yayımladığı 2023 tercih kılavuzunda Üniversitemize; 2 bin 181’i lisans,  3 bin 254’ü ön lisans olmak üzere toplam 5 bin 435 öğrenci kontenjanı ayrıldı.
Yeniden ve İlk Kez Öğrenci Alacak Programlar
Daha önce öğrenci alımı YÖK tarafından durdurulan Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Programına bu yıl yeniden öğrenci alımına onay verildi. Bununla birlikte bu yıl 6’sı lisans, 5’i ön lisans olmak üzere 11 programa ilk kez öğrenci alınacak. 
İlk kez öğrenci alınacak lisans programlar arasında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi’nin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı,  Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Programı, Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Programı, Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Programı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Programı, Fen Edebiyat Fakültesi Arapça Mütercim ve Tercümanlık Programı,  Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Programı bulunuyor.  
YÖK tarafından öğrenci alımına onay verilen ön lisans programları arasında ise; Gıda, Tarım ve Hayvancılık MYO Sulama Teknolojisi Programı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık MYO Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık MYO Organik Tarım Programı, Teknik Bilimler MYO Tekstil Teknolojisi Programı, Teknik Bilimler MYO Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı bulunuyor. 

“Bingöl Üniversitesi Büyümeye Devam Ediyor”
Üniversitemiz Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bingöl Üniversitesi büyümeye devam ederek kalitesini ortaya koymaktadır. Üniversitemiz; ‘Bölgesel Kalkına Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’,  ‘Dijital Dönüşüm’ ve ‘YÖK Anadolu Projesi’ gibi alanlarda pilot üniversite olarak çalışmalarına devam ediyor. Fiziki ve akademik anlamda çok iyi bir altyapıya sahip olan Üniversitemiz,  modern bir kampüsle, güzel sosyal yaşam alanı ile bir bilim ve kültür merkezidir. Bizi tercih eden öğrencilerimiz mutlu olacaktır. Her bölüm ve programımızda uygulama alanları çağın gereklerine göre dizayn edilmiştir” dedi.

(İLKHA)