Haber Detayı
25 Ekim 2019 - Cuma 00:37 Bu haber 2301 kez okundu
 
HAYAL KIRIKLIĞI!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Bingöl Milletvekilleri ile birlikte, Kültür Mahallesinde evleri yıkılan hak sahipleriyle bir araya geldiği toplantıda vatandaşlara hayal kırıklığı yaşattı.
GÜNDEM Haberi
HAYAL KIRIKLIĞI!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önceki gün geldiği Bingöl’de akşam saatlerinde Kültür Mahallesinde evleri yıkılarak mağdur edilen hak sahipleriyle bir araya geldi. Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya, Vali Kadir Ekinci, AK Parti Bingöl Milletvekilleri Cevdet Yılmaz ve Feyzi Berdibek, Belediye Başkanı Erdal Arıkan da katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gündüz saatlerinde il özel idaresi sosyal tesislerinde yaptığı açıklamada, “Kültür Mahallemizde 15 hektardan oluşan ve içerisinde 923 hak sahibi olan projeyi önümüzdeki yıl itibariyle başlatıyoruz. Vatandaşlarımıza 2-2.5 yıl içerisinde az katlı, yerel mimariye uygun konutlar inşa edeceğiz” dedi.

HALA PROJE ORTADA YOK

Basın açıklamasında, ‘önümüzdeki yıl itibariyle projeyi başlatıyoruz’ diyen Bakan Kurum, hak sahipleri ile bir araya geldiği toplantıda, ‘projeyi bu haliyle başlatma şansımız yok’ dedi.

Bakan Kurum, Kültür Merkezinde hak sahipleri ile düzenlenen toplantıda, şunları söyledi:

“sizlere 150 metrekare daire verelim ve projeyi bitirip teslim edelim diye bir süreç başlatılmış. Yalnız bu sürece baktığımızda bugün hem konut yapımı hem de ticari fiyatlarına baktığımızda bu işi belediyenin yapma şansı yok. Bu işi yapacak kişi 350 milyon TL zarar eder. Ne belediyenin böyle bir parası var, ne de Bingöl’de veya civarda bu işi 350 milyon TL finanse edecek bir müteahhit var.

-SÖZLEŞMEDE YANLIŞLIKLAR VAR-

Ben, yapılan sözleşmede yanlışlıklar olduğunu düşünüyorum. O günün şartlarında öyle şeyler söylenmiş ama bugünün piyasa koşulları bunu karşılayamıyor.

Burada iki tane yol var.

Birincisi; bir burada imar planını yaparız, o plan karşısında, isterseniz müteahhide çıkarız, ‘bizim böyle bir arsamız var, buraya kat karşılığı girsen ne verirsin?’ diye ihaleye çıkabiliriz. Bu ihaleye çıkıldığı zaman burada kat karşılığı yüzde 35-40’tan yukarı gitme şansı yok. Bu ne demek; arsanın büyüklüğüne bakıldığında ve müteahhidin size yüzde 40 vermesi durumunda, vereceği daire büyüklüğü en fazla 85 metrekare olabilir. Bunu hiçbir müteahhit de tek seferde yapamaz.

Diğer taraftan; en iyi kalitede olacak şekilde, Toplu Konut Dairesi Başkanlığımıza talimatı veririz, içinde bir lira gelir almasın. Ticari alanları üretip satsın, imarda yapılabilecek en iyi şartları sağlayalım. Gelir, çıktıktan sonra bu gelire yüzde 30-40 desteği de bakanlık olarak biz verelim. Yani Proje 100 milyon tutuyorsa bunun 40 milyonunu bakanlık olarak biz karşılayacağız. Bunu yaptıktan sonra hak sahibine kaç metrekare düşüyorsa alsın (bu 75 midir, 80 midir, 85 midir kaç metrekare borçsuz daire düşüyorsa), büyük daire istiyorsa kalanı da TOKİ’ye 120 ay borçlanarak ödesin. Ve bu işe önümüzdeki mart ayında başlayalım 2 senede de bitirelim diyorum. Bu işin bundan başka çıkarı da yok.

Ama derseniz ki; bizim bir sözleşmemiz var yapılsın, ben bunun yapılamayacağını söylüyorum.”

HAK SAHİPLERİ NE DİYOR?

Hak sahipleri ise, sözleşmenin gerekliliğinin yerine getirilmesini isteyerek, yeniden borçlanmak istemediklerini ifade ettiler.

Hak sahipleri, “daha önce belediye ile hak sahipleri arasında hazırlanan sözleşme, belediye tarafından hazırlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayı alındıktan sonra hak sahiplerine sunuldu. Biz hak sahipleri de belediye tarafından hazırlanan sözleşmeye imza attık. Burada oturan insanların çoğu mağdur, yeni evler için borçlanabilecek durumda değiller. Burada mağduriyeti oluşturan hak sahipleri değil” ifadelerini kullandı.

Hak sahipleri, mağduriyetleri anlatmaya çalışırken Bakan Kurum, mikrofonun alınmasını isteyerek vatandaşları konuşturtmadı.

Toplantı, kesin bir sonuç alınamadan sona erdi.

Bundan sonra Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili nasıl bir yol izleneceği hala belirsizliğini koruyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAYAL, KIRIKLIĞI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı