Asgari ücrete ara zam yapılacak mı, Temmuz’da asgari ücrete zam var mı? Yeni Zamlı Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek son noktayı koydu!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son dönemde gündemi meşgul eden asgari ücrete ara zam tartışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İktidarın asgari ücrete ara zam yapmayacağını açıklaması, kamuoyunda tepkilere yol açarken, Bakan Şimşek, Türkiye’de asgari ücretin uluslararası düzeyde yüksek olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’DE ASGARİ ÜCRETİ REEL OLARAK YÜZDE 5,5 ARTTI

Asgari ücretle ilgili açıklamasında Şimşek, "Son 20 yılda Türkiye’de asgari ücreti reel olarak yüzde 5,5 artırmışız. Türkiye’nin reel büyümesi ise yüzde 5,4. 90'lı yıllarda 100 dolar civarında kalan asgari ücrette AK Parti döneminde dolar bazında ciddi bir artış var. Asgari ücret artışı yüzde 49. İlk 6 aydaki enflasyon yüzde 20’lerde olacak. Yıl sonunda da Merkez Bankası'nın üst bandı yüzde 42. Böyle dahi kalsa büyümeden daha fazla bir asgari ücret karşılığına tekabül ediyor" yorumunu yaptı.

Kocaeli'de sıfır atık eserlerine tam not Kocaeli'de sıfır atık eserlerine tam not

TÜRKİYE’DE ASGARİ ÜCRET DÜŞÜK DEĞİLDİR

Şimşek, şöyle devam etti: "Asya’daki ülkelere, Endonezya, Filipinler, Tayland’a bakın, bir de Latin Amerika, Brezilya, Şili, Kolombiya, Avrupa’da Bulgaristan, Macaristan ile karşılaştırın. Polonya hariç gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek asgari ücret bizde. Türkiye’de asgari ücret düşük değildir!"

HABER MERKEZİ