Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 22:35
 
İsrafın önlenmesi için okullarda eğitim veriliyor
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, israfın önlenmesi amacıyla okullarda eğitimler vermeye başladı. Eğitimlerin ilki TOBB Cevdet Yılmaz Orta Okulunda düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
İsrafın önlenmesi için okullarda eğitim veriliyor

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2013 yılından itibaren yürütülen, toplumun her kesiminin sofrasına giren ve nimet kelimesiyle özdeşleştirilerek kutsal kabul edilen ekmeğin israfı; çiftçinin buğdayı yetiştirirken harcadığı emeği, özveriyi, çabayı tüm yönleriyle görebilen Bakanlığımızı derinden üzen israfı durdurmak maksadı ile çalışma başlatılmıştır.

Ekmek israfının yanında güvenli ve sağlıklı alışveriş bütün toplumun en önemli hakkı olduğu düşüncesi ile gerek yaptığımız çalışmaları anlatmak gerekse hedef kitleye güvenli alışverişin sırlarını anlatmak için özellikle alışveriş ile yeni tanışan ortaokul öğrencilerine yönelik olarak "Gıda Güvenliği" ve " Ekmek İsrafını Önleme" konularında eğitimler her yıl tekrarlanmak üzere yapılmaktadır.

Bu kapsamda Gıda ve Yem Şube Müdürlüğümüz tarafından "Tarladan Sofraya-Sabandan Çatala Gıda Güvenliği"  sloganı ile Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğini alarak ilimiz merkez ve ilçelerde bulunan orta okullarımızdaki 5., 6. ve 7. sınıf öğrencilerimize 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar sürecek eğitimlerin ilki TOBB Cevdet Yılmaz Orta Okulunda düzenlendi.

Bu eğitimler ile gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konuları gündeme taşıyarak dünya çapında büyük önem arz eden açlık ve açlıkla mücadele, sağlıklı ve güvenilir gıda, GDO'lu olmayan, hormonsuz ve ilaç kalıntısı asgari olan sağlıklı gıdaları tüketmek için eğitim faaliyetleri ile genç zihinlerin dikkatleri çekilmeye çalışılmaktadır.

Yapılan bu farkındalık eğitimleri ile; dünyadaki açlık problemlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının gösterilmesi, gıdaların üretimi-tüketimi ve satış noktalarındaki temizlik ve gıda güvenliği etkinliğinin nasıl sağlandığı ile yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesi amaçlanmaktadır. Geçmiş yıllarda yüzlerce öğrenciye ulaşan bu eğitimlerin en büyük semeresi bilinçli, sorgulayan tüketici toplumu oluşmasıdır” denildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İsrafın, önlenmesi, için, okullarda, eğitim, veriliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı