Haber Detayı
26 Ocak 2021 - Salı 18:33
 
Riskli camiler kapatıldı
Beton kalitesi yetersiz olan 7 cami kapatıldı
GÜNDEM Haberi
Riskli camiler kapatıldı

Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Bingöl’de, 7 caminin beton kalitesinin yetersiz olduğu, demirlerin uygun olmadığı tespit edildi. Camiler, deprem açısından riskli olduğu gerekçesiyle kapatıldı.

 

Bingöl Kent Haber Özel-

Bingöl’deki 7 camide, beton kalitesinin yeterli olmadığı, cami inşaatlarında kullanılan demirlerin nervürsüz düz demir olduğu, mevcut kolon ve kiriş ebatlarının güncel deprem yönetmeliğine uygun olmadığı tespit edildi. Olası bir depremde yıkılma tehlikesi bulunan camiler, müftülük kararıyla kapatıldı.

Bingöl İl Müftülüğü tarafından geçtiğimiz yıllarda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurularak, camilerin depremsellik raporlarının çıkarılması talep edildi.

Bunun üzerinde camilerde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, 7 camide beton kalitesinin yetersiz olduğunu, camilerde nervürsüz düz demirlerin kullanıldığını tespit etti.

Camilerle ilgili 2020 yılında Bingöl Müftülüğüne sunulan raporda, “camilerin beton kalitesinin yeterli olmadığı, cami inşaatlarında kullanılan demirlerin nervürsüz düz demir olduğu, mevcut kolon ve kiriş ebatlarının güncel deprem yönetmeliğine uygun olmadığı, özellikle Fatih, Yenimahalle, Sanayi ve Hz. Ebubekir camilerinde kirişlerde risk teşkil eden kılcal kesme çatlaklar tespit edilmiştir.

Ayrıca bahse konu camilerimizin, ilimizde meydana gelen 2003 ve 2005 depremlerinden etkilendiği, binaya ait projelerin 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine uygun olarak hazırlanmadığı anlaşılmaktadır. Yapının durumuyla ilgili kesin bir sonuç alınması için hizmet alımı yoluyla deprem performans analizinin yapılması kanaatine varılmıştır” denildi.

DEPREM RİSKİ VAR

Konu ile ilgili görüştüğümüz İl Müftüsü Ahmet Süzen, camilerin deprem açısından riskli olduğu için kapatıldığını söyledi.

Bingöl’ün birinci derecede deprem bölgesinde yer aldığını belirten Süzen, kapatılan camilerin daha önce deprem risk raporu bulunan camiler olduğunu belirterek, riskli camilerin yıkılıp yenilerinin yapılması için çalışmalar yürütüleceğini söyledi.

HANGİ CAMİLER KAPATILDI?

Riskli olduğu gerekçesiyle kapatılan camilerin; Karşıyaka Mahallesi Hz. Osman Camii, Simani Mahallesi Hz. Ebubekir Camii, Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii, Yenimahalle Camii, Eski Terminal Camii, Sanayi Camii ve Saray Mahallesi Selim Atala Camii olduğu belirtildi.

Vatandaşlar, camilerin kapatıldığı mahallelerde, alternatif ibadet yerlerinin oluşturulmasını istiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Riskli, camiler, kapatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı