Bingöl
03 Aralık, 2023, Pazar
 • DOLAR
  28.92
 • EURO
  31.48
 • ALTIN
  1924.1
 • BIST
  8026.27
 • BTC
  39466.655$

Meclis’te ‘Kürt Böreği’ Polemiği


Meclis’te ‘Kürt Böreği’ Polemiği
HEDEP, MHP ve İyi Parti milletvekilleri arasında Meclis genel kurulunda “Kürt böreği” polemiği yaşandı.

Bir börek firmasının “Kürt Böreği”nin ismini “Küt Böreği” olarak değiştirip satışa sunması ile başlayan tartışmalar Meclis gündemine taşındı.
HEDEP Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, Kürt Böreğinin ilk kez Bingöllü bir usta tarafından üretilip piyasaya sürüldüğünü belirterek, “Laz böreğine de “az böreği” Çerkez tavuğuna “erkez tavuğu” deyin, olsun bitsin” ifadelerini kullandı.
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Kürt Böreği” ismini ilk defa duyduğunu belirterek, “Kürt böreği de yeriz, Arnavut böreği de yeriz, Çerkez tavuğu da yeriz” yanıtını verdi.
İyi Parti İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu da, “O börekten istiyoruz” talebinde bulundu.
İşte Meclis genel kurulunda Kürt Böreği ile ilgili yaşana diyaloglar:
Meral Danış Beştaş; “son günlerde bir Kürt böreği meselesi var, tartışması var; almış başını gidiyor “Kürt böreği mi, küt böreği mi?” diye, gerçekten garip, tartışmanın odağı Kürt böreği. Bir börek zinciri olan Levent Börek adlı iş yeri bu böreği “küt böreği” diyerek pazarlamış, paketleyip öyle sunuyor. Size ve bütün Türkiye’ye kısa bir tarihçe sunayım, bu böreği tanıtanlar ve yayanlar da Bileceli Kürtlerdir. Bu nedenle, böreğin adı “Kürt böreği”dir.
Kürt böreğini yaratan kişi, lakabı Rengo olan, çevresi tarafından Rengo olarak bilinen Bileceli Mehmet efendidir ve 1935’te İstanbul’da vefat etmiştir. Kürt böreği tescilli bir börek. İstanbul’da her yıl festival yapılıyor ve binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor bu festival. Yüz yıldan fazla bir tarihe sahip olan bu börek şimdi kendini bilmez birileri tarafından “küt” diye yazılıyor, tanıtılıyor. Her şeyi asimile ettiniz, bir börek kalmıştı gerçekten. Kalbiniz küt küt attığı için mi küt böreği yaptınız? Meseleniz nedir? Gerçekten soruyorum. Dağda “kart kurt” sesinden Kürt çıkarma teoriniz tutmadı. Şimdi, kesilirken “küt küt” diye çıkan ses mi diyeceksiniz? Peki, Boşnak böreği, Laz böreği, Gürcü mantısı, Çerkez tavuğu, Arap aşı için de önerileriniz var mı? Laz böreğine de “az böreği” Çerkez tavuğuna “erkez tavuğu” deyin, olsun bitsin.
Bu coğrafyadaki halkların emeği, göz nuru yeme içme kültürlerine de el atmak kimsenin haddine olmamalı. Kürt böreği Kürt böreğidir, ırkçılık ve lezzet yan yana gelen şeyler değildir, elinizi çekin bu börekten. Madem bu kadar ırkçısınız yemeyin diyorum.”
Erkan Akçay; “Ya, ırkçılığı sen yapıyorsun. Ben daha ilk defa duyuyorum.”
Dursun Müsavat Dervişoğlu; “Efendim, o börekten istiyoruz yalnız.”
Erkan Akçay; “Sayın Başkan, börekten şey yapalım; Kürt böreği de yeriz, Arnavut böreği de yeriz, Çerkez tavuğu da yeriz ama ben ilk defa duydum yani.
Meral Danış Beştaş; “Bir dahaki sefere börek getireceğim.”
(Haber Merkezi)
 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!