Sıcak hava dolayısıyla fazla sıvı alma isteğinin mikrop tehlikesini artırması, besinlerin hızlı şekilde bozulması ve hijyen kurallarına önem verilmemesi gibi sebeplerin sulu dışkılama şikayetlerini artırıyor.

Otizmlilerde Duyusal Hassasiyet Uykuya Etki Ediyor Otizmlilerde Duyusal Hassasiyet Uykuya Etki Ediyor

İGFA-İshal sonucu oluşan sıvı kaybı yetişkinlere göre çocukları daha fazla etkiliyor. Çocuklarda meydana gelen ishalin çoğunlukla hastaneye yatışa yol açtığını, yetişkinlerde ise ishal sebebiyle yatışın çok daha düşük bir oranda gerçekleştiğini açıklayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Bu durum, sıvı kayıplarının çocukları daha fazla etkilemesinden kaynaklanıyor. Çocuklarda yüzde 10’luk bir sıvı kaybı bile sıvı dengesine zarar vererek ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor” dedi.

İshal tedavisinde en önemli noktanın kaybedilen sıvının geri alınması olduğunu belirten Dr. Sokullu, bu konuda ebeveynlerin bilinçli olması gerektiğinin altını çizdi.

Dr. Ayşe Sokullu, ishali önlemek için önerileri ise şöyle sıraladı:

  • Dışarıda kalmış yiyecekleri tüketmeyin. Hijyen şartlarına güvenmediğiniz yerlerde yemek yemeyin.
  • İshalin bulaşıcı olduğunu unutmayın ve kişisel hijyeninize çok dikkat edin, çocuklarınızı da hijyen konusunda eğitin. Yazın özellikle havuz gibi ortak alanların kullanımının artması nedeniyle kendinizi daha dikkatli koruyun.
  • Süt ve süt ürünlerini tüketirken çok daha dikkatli davranın. Üretim ve tüketim tarihleri ile saklama koşullarını kontrol edin. Özellikle eriyip tekrar donmuş görünen dondurmalardan uzak durun.
  • Çocuklarda ishal başlar başlamaz ağızdan sıvı takviyesine başlayın.
  • Hafif ishal belirtileriniz varsa daha az yağlı, fazla lif içermeyen ve pirinç, patates gibi bağırsakları az çalıştıracak besinler tercih edin.

Kaynak: igf