Haber Detayı
04 Mayıs 2021 - Salı 17:35
 
11 AYDIR ELEKTRİK ÜRETİLMİYOR
Kiğı Barajı ve HES santrali kazı şevlerinde yaşanan kaymalar nedeniyle 11 aydır barajda elektrik üretilmediği belirtildi.
EKONOMİ Haberi
11 AYDIR ELEKTRİK ÜRETİLMİYOR

Kiğı İlçesinde 1997 yılında yapımına başlanan ve 2018 yılında elektrik üretmeye başlayan Kiğı Barajında, geçen yıl yaşanan toprak kaymaları nedeniyle üretim durdu.

Elektrik üretimine başlanmasının üzerinden 2 yıl geçmeden Kiğı Barajı ve HES santrali kazı şevlerinde kaymalar oluştu.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğünden Kasım 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Kığı Barajı ve HES Santral kazı şevlerinde oluşan kaymaların önlenmesi için proje yapımı hizmet alımı sözleşmesinin imzalandığı belirtilmişti.

Açıklamada, “Kığı Barajı ve HES Santral Kazı Şevlerinde Oluşan Kaymaların Önlenmesi Proje Yapımı Hizmet Alımı işine ait sözleşme, DSİ 9. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar ile yüklenici Temelsu Uluslararası Mühendislik Hiz. A. Ş. arasında imzalandı” denilmişti.

AYDEMİR: 11 AYDIR ÜRETİM YAPILMIYOR

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, barajla ilgili meclise soru önergesi vererek, “11 aydır enerji üretmeyen barajın gelir kaybı yüklenici firmadan tazmin edilecek mi?” diye sordu.

Aydemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, şu ifadelere yer verdi: “Türkiye'nin dördüncü büyük barajı olarak bilinen Kiğı Barajı'nda 11 aydır elektrik üretimi yapılmıyor. 1998 yılında başlanan inşaat yaklaşık yirmi yıl sürmüş, 2018 yılında 2,4 milyar lire bedelle tamamlanmıştı. Barajın girişinde yer alan palyelerin çökmesinden dolayı 11 aydır enerji verilmediği iddia edilmektedir. Verilen bilgilere göre; DSİ 9. Bölge Müdürlüğü Ocak ayında Kiğı Barajı ve HES Santral kazı şevlerinde oluşan kaymaların önlenmesi proje yapımı hizmet alımı işine ait sözleşme imzaladığı, sözleşmenin imzalanmış olmasına rağmen harekete geçmediği ifade edilmiştir. Basına da yansıyan söz konusu durum, birçok soruyu da beraberinde getirmektedir.

Bu bağlamda; 2.4 milyar TL'ye mal olmuş projenin şevleri ile ilgili garanti verilmemiş miydi? 11 aydır enerji üretmeyen barajın, gelir kaybı yüklenici firmadan tazmin edilecek mi? 100 TL'ye alınan bir mutfak eşyasının dahi garantisi varken; 2,4 Milyar TL'ye mal olmuş barajın şevlerine garanti vermeyen, yıkılmasına sebep olan sorumlular hakkında idari işlem başlatacak mısınız?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: 11, AYDIR, ELEKTRİK, ÜRETİLMİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı