Haber Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 00:11
 
18 ilde seçim anketi
Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 18 ilde yapılan araştırmada, katılımcılara “Bu pazar günü bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusu yöneltildi. Verilen yanıtlara göre, 4 parti seçim barajını aşıyor. Ülkedeki en önemli sorunun ise ekonomi-işsizlik olduğu belirtildi.
GÜNDEM Haberi
18 ilde seçim anketi

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 18 ilde ‘Türkiye’nin temel sorunlarına ve çözümlerine yönelik seçmen tutum, algı ve eğilimleri saha araştırması’ çalışmasını kamuoyu ile paylaştı.

8-14 Haziran 2020 tarihleri arasında İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Diyarbakır, Van, Batman, Antalya, Bingöl, Erzurum, Gaziantep, Hakkâri, Konya, Mardin, Mersin, Samsun, Şırnak ve Tunceli illerinde 1248 kişi ile online ve telefon ile görüşme yoluyla anket yapıldı.

Anketin sonuçlarını açıklayan Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, anket ile Türkiye’nin sosyo-ekonomik durumu, ülkenin temel sorunları ve çözümleri ile seçmen eğilimlerini tespit etmeye çalıştı.

“EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZLİK”

Katılımcılara sorulan “Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” sorusuna katılımcıların; yüzde 35,7 ‘Ekonomi/İşsizlik’, yüzde 20 ‘Kürt Sorunu’, yüzde 14,7 ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’, yüzde 10,6 ‘Demokrasinin Olmayışı’, yüzde 6,6 ‘Hukuk Sisteminin Mevcut Durumu’ yanıtını verdi.

Türkiye’nin önemli sorunlarını çözmeye en yakın partilerin; yüzde 27,1’i ‘AKP’, yüzde 21,2’si ‘CHP’, yüzde 10,3’ü ‘HDP’, yüzde 7,9’u ‘MHP’, 7,2’si ‘İyi Parti’ yanıtı verildi. Katılımcıların yüzde 15,1’i ise ‘Hiçbiri’ yanıtını verdi.

ÇÖZÜM NE?
Türkiye’nin en önemli sorununun ‘Ekonomi/İşsizlik’ olduğunu düşünen katılımcıların 47,1’i çözümün ‘İstihdam Alanlarının Arttırılması’, ‘Kürt Sorunu’ olduğunu düşünenlerin 35,2’si ‘Hükümetin Çözüm Politikalarını Benimsemesi’, ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ olduğunu düşünen katılımcıların 85,9’u çözümün, ‘Cumhurbaşkanlığı Sisteminin Değişmesinde’ olduğunu söylerken; ‘Çatışma ve Şiddet Ortamı’ olduğunu düşünen katılımcıların 40’ı çözümün ‘İçeride ve Dışarıda Gerilim Yaratma Politikalarının Değişmesi’; ‘Demokrasinin Olmayışı’ olduğunu düşünen katılımcıların 36,4’ü sorunun ‘Çözülemeyeceğini’; ‘Hukuk Sisteminin Mevcut Durumu’ olduğunu düşünen katılımcıların 41,4’ü ise bu sorunun ‘Çözülemeyeceğini’ belirtti.

PARTİLERİN OY ORANI

Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 18 ilde yapılan araştırmada, katılımcılara “Bu pazar günü bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusu da yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 30,9’u AKP, yüzde 21,2’si CHP, yüzde 10,4’ü HDP, yüzde 10,1’i kararsızım, yüzde 7,9’u MHP, yüzde 7,2’si İyi Parti, yüzde 5,3’ü Deva Partisi, yüzde 3,7’si Gelecek Partisi, yüzde 1,9’u oy kullanmayacağım, yüzde 1,4’ü Saadet Partisi yanıtını verdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 18, ilde, seçim, anketi,
Yorumlar
Haber Yazılımı