Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 00:06 Bu haber 837 kez okundu
 
Aksaray’daki Otizmli çocuklara destek
Bingöl’de faaliyet gösteren engelli dernekleri, Aksaray’daki bir okulda eğitim gören otizmli çocuklara yönelik yapılan olaya tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
Aksaray’daki Otizmli çocuklara destek

Aksaray Mehmetçik İlkokulunda eğitim gören ve “Yuhalandıkları” iddia edilen otizmli çocuklara, Bingöl’deki engellilerden, otizmli çocuklardan ve STK’lardan destek geldi.

 

Genç Caddesi Saat Kulesi önünde toplanan engelliler, otizmliler ve STK’lar adına basın açıklamasını yapan Bingöl Engelliler Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bahattin Tüz, otizmli öğrencilerin diğer çocukların velileri tarafından ‘yuhalandığı’ ve yapılan açıklamalar neticesinde büyük bir skandala imza atıldığını söyledi.

Bilinçsiz ve eğitimsiz ailelerin yol açtığı vahim ve elim olayın taşır edilir nitelikte olmayıp engelli camialarını derinden üzdüğünü ifade eden Tüz, şunları söyledi:

“Her bireyin potansiyel birer engelli adayı olduğu malumunuzken, yaşanan talihsiz olaylar topluma olumsuz ölçüde yansımıştır. Bu olayı başlatanları ve onlara destek verenleri kınıyoruz.  Çocuğunu engelliler ile aynı okulda okumasına tahammül edemeyen anneler, babalar ve ablalara diyoruz ki, aynı durumda siz olsaydınız ne hissedecektiniz? Hiç mi empati kuramadınız. Yarının garanti mi sizin. Siz sağlıklısınız diye dünya sadece sizin etrafınızda mı? Dönüyor sanıyorsunuz. Engelli annesi evladını hangi şartlarda büyütmüş, ne emekler vermiş biliyormusun. Kimse kendisine ve evladına acımasın diye dışarı çıkmamış. komşusuna gitmemiş. Sizin eğitim hakkınız olduğu kadar engellilerinde hakkı olduğunu unutmayın.

Sen bilir misin engelli olmanın ne demek olduğunu? Unutmayın ki, aynı gökyüzün altında Allah’ın yaratığı kullarız. Allah katında engellilik yoktur.  Hiç Unutmayın, siz bizimle bizde Sizinle imtihan oluyoruz”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aksaray’daki, Otizmli, çocuklara, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı