Haber Detayı
11 Ocak 2017 - Çarşamba 22:24
 
Bakanlar kurulu kararı bekleniyor
Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Kültür Mahallesi’nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi için Bakanlar Kurulu kararını beklediklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Bakanlar kurulu kararı bekleniyor

Kültür Mahallesinde uygulanması planlanan 2. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi nedeniyle 3 katlı binaların birçoğu boşaltılmaya başlandı. Pencere ve kapıları sökülen binaların uyuşturucu kullanıcıları tarafından kullanıldığı her ortamda dile getiriliyor.

Metruk binaların yıkılması ve projenin başlaması için Kültür Mahallesinde büyük bir beklenti hakim olurken, projenin hangi aşamada olduğu merak ediliyordu.

Projenin son durumunu, basın mensupları ile bir araya gelen Belediye Başkanı Yücel Barakazi’ye sorduk. Barakazi, projenin Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu’na sevkedileceğini ve buradan çıkacak kararı beklediklerini söyledi.

Barakazi, “Arıtma tesisi tam kapasite çalışıyor.

Şehir büyüyor. Ova park evleri, İçmeler TOKİ, MÜSİAD’ın Memur-Sen’e yaptığı konutlar bağlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yeni bir projemiz var. En az 150 bin nüfusa hitap edecek yeni bir arıtma tesisi yapacağız. Onun için geçen günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığından çağırdılar. Ben gitmeden Baka beyi arayıp, kentsel dönüşüm projesinin çevre şehircilik bakanlığınca Bakanlar Kurulu’na sevkedilmesi konusunda destek istedim. Ben arıtma için gittiğimde konuyu gündeme getirdiler, ben de dosyamızın hazır olduğunu, Bakanlar Kurulu’na gitmesi gerektiğini söyledim.

Müsteşar bey, bakan beyi arayıp kentsel dönüşüm Cuma günü Bakanlar Kurulu’na sevk edileceğini söylemiş. Onu bekliyoruz” dedi.

Kültür Mahallesinde oluşan metruk binaların durumunu bildiklerini belirten Barakazi, burada bir sosyal sorunun da ortaya çıktığını ilettiklerini belirterek, “Karar bu hafta çıkmazsa tekrar Ankara’ya gideceğiz” dedi.

ASKERİ ALANIN DEVRİ

Barakazi, telekom karşısında bulunan askeri alanın belediyeye devri konusunda ise şunları söyledi: “Dün savunma bakan yardımcısı aradı. Belediye binasını yapacağımız alanın tahsisi konusunu bakan beye imzaya sunduklarını söyledi. ‘Ticari alan olarak düşündüğümüz kısmı da bir protokolle size verecekler’ dedi. Bu yıl en azından belediye binasına başlamayı düşünüyoruz.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakanlar, kurulu, kararı, bekleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı