Haber Detayı
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 00:35
 
Boş temellerin maliyeti 7.8 milyon TL
Bingöl Belediyesi tarafından Kültür Mahallesinde törenle atılan temellerin maliyeti 7,8 milyon TL oldu. Belediye müteahhitlere para ödemek için kredi çekecek.
GÜNDEM Haberi
Boş temellerin maliyeti 7.8 milyon TL

Bingöl Belediyesi tarafından uygulanamayan Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi iptal edilince milyarlarca lira zarar ortaya çıktı.

2016 yılında hak sahiplerinin evlerinden çıkarılmasıyla başlayan süreç 2018 yılında yapılan ihalelerle devam etti. 2018 yılı sonbaharında AK Parti milletvekilleri, belediye başkanı ve ilin yetkilileri tarafından, kesilen kurbanlar eşliğinde temel atma törenleri düzenlendi. 2019 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde belediye başkanının değişmesiyle çalışmalar durduruldu. Törenle atılan temeller belediyeyi milyonlarca lira zarara uğrattı.

İLLER BANKASINDAN KREDİ ALINACAK

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Kültür Mahallesinde yeni konutların yapılması için yapılan ihalelerin tasfiyesi için İller Bankası’ndan kredi alınacak.

Bingöl Belediyesi Meclisi, her etap için ayrı ayrı karar alarak Belediye Başkanı Erdal Arıkan’a yetki verdi.

Meclis kararında, “Kültür Mahallesi sınırları dahilinde bulunan Kentsel Dönüşüm 1. etap tasfiye işlemlerinde kullanılmak üzere İller Bankası A.Ş.'den 2 milyon 100 bin TL, 2. etap tasfiye işlemleri için 1 milyon 800 bin TL, 3. etap tasfiye işlemleri için 1 milyon 800 bin TL, 4. etap tasfiye işlemleri için 2 milyon 100 bin TL kredi kullanılmasına, krediye konu işle ilgili her türlü işlemi yapma konusunda Belediye Başkanı Erdal Arıkan'a yetki verilmesine oy çokluğu ile karar verildi” denildi.

İller Bankasından 7 milyon 800 bin TL kredi alacak olan Bingöl Belediyesi, bu parayı 4 etabın tasfiyesi için kullanacak.

Bingöl Belediyesi, konutların ihalesini 4 etapta yapmış, her etapta göstermelik temeller atmıştı. Bu temellerin belediyeye zararı 7 milyon 800 bin TL oldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Boş, temellerin, maliyeti, 7.8, milyon, TL,
Yorumlar
Haber Yazılımı