Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 23:38 Bu haber 2068 kez okundu
 
Çakan’dan engelliler haftası açıklaması
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Emin Çakan, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmetleri, danışmanlık ve destek hizmetlerinin Bingöl’de yoğun bir şekilde yürütüldüğünün söyledi.
GÜNDEM Haberi
Çakan’dan engelliler haftası açıklaması

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Engelliler Haftasının, engelli olarak tanımlanan bireylerin haklarına dikkat çekilmesi açısından önem arz ettiğini ifade eden Çakan, “10-16 Mayıs tarihlerinin Engelliler Haftası olması, elbette engelli vatandaşlarımızın sadece bir gün veya bir hafta hatırlanması anlamına asla gelmemelidir. Bu, engelli vatandaşlarımıza yapılabilecek en büyük haksızlık olacaktır. Ancak Engelliler Haftası, senede bir hafta da olsa engelli vatandaşlarımızın sorunlarının gündeme getirilmesi, her birey gibi onların da kendi hayatlarını bağımsız ve iyi şartlarda yaşama hakkı elde edebilmeleri gibi hususlarda toplum nezdinde seslerini duyurmaları ve farkındalık yaratılması açısından oldukça önemlidir.

Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin en önemli hedeflerindendir. Devletimiz bu kapsamda sosyal devlet olmanın da bir gereği olarak eğitim, sağlık, istihdam haklarına ait hizmetleri engelli vatandaşlarımıza sunmaktadır. Son yıllarda engellilere yönelik çıkarılan yasalarla uygulamaya konulan bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmetleri, danışmanlık ve destek hizmetleri, ilimizde de yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bu kapsamda ilimiz genelinde bulunan engellilerimize evde bakım hizmetleri verilmektedir. Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama aktif olarak katılma konusundaki sıkıntılarını ortadan kaldırmaya ve tüm vatandaşlarımıza sunulan kamusal hizmetlerden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmelerine yönelik çalışmalarımız artarak devam edecektir. 
Her sağlıklı insanın da engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması temennisiyle, tüm engelli kardeşlerimizin aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı  bir ömür diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çakan’dan, engelliler, haftası, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı