Haber Detayı
05 Ocak 2017 - Perşembe 23:06
 
Engelliler, destek bekliyor
Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Mücahit Korkutata, ağır kış mevsiminin yaşandığı Bingöl’de engelli vatandaşların birçok zorlukla karşılaştığını belirterek, bir takım tedbirlerin zamanında alınmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
Engelliler, destek bekliyor

Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Mücahit Korkutata, yaptığı yazılı açıklamada, engellilerin gündelik yaşamın tamamını engellerle geçirdiğini belirterek, her alanda mağdur olarak yaşamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Korkutata, şunları söyledi: “Kapasite yetersizliği ve çözüme odaklı  yaklaşımların bir türlü sergilenemediği güzel şehrimizde oysaki istişareler ve önerilerle bu engelleri kolayca aşabiliriz. Önemli olanda birbirimizi kırmadan incitmeden anlayarak neden hizmete çare olmayalım? Özellikle kış aylarında ulaşımın sekteye uğradığı şehrimizde, yapılan çalışmalar maalesef yetersiz olmaktadır. Bu nedenle sokak ve caddelerde cemrenin düşme zamanı, ancak eriyen bozlara çözüm olarak zamanında tuzlama ve  aralıklı tuzlama ile çözüm bulunabilir.  Yürümekte güçlük çeken engelli, yaşlı, gebeler zaruri olmadıkça dışarı çıkamaz hale gelmişlerdir. Bu nedenle kapalı ortamda ruhsal olarak negatif bir hayat sürdürmektedirler.

Kamu ve özel şirketlerde çalışan engelliler zor şartlar altında işe gitmektedirler. Bazı anlayışsız kurum amirleri ve şirket sahipleri de bu zafiyeti kullanarak mobbing uygulamaktadır. Böylesi zor güçlüklerle mücadele eden engellilere bu zulmü görenler unutmasınlar ki her birey bir engelli adayıdır”

“ENGELLİLER RANT SAHİPLERİNİN KURBANI OLUYOR”

Yaşanan bir çok zorluğun yanında engellilerin ulaşım konusunda da ciddi sıkıntılar yaşandığını anlatan Korkutata, “Şehir içi halk otobüsleri dışında alternatifi olmayan engelliler, bir türlü değişmeyen taş devrinde kalan otobüslerle ayrı bir külfetin içinde kendilerini buluyorlar. Sabah erken saatlerinde  işe gitmekte zorlanan kardeşlerimiz, durakların yoğunluğu nedeniyle işe geç kalarak yedikleri tutanaklarla güne moralsiz başlamakta, ön sıradalar bir türlü artırılmayan otobüs seferleri uzun bekleme kuyruklarına neden oluyor. Buda yetmezmiş gibi ortalama 30 dakika durakta üşüyen ve hasta olan engelliler, maalesef rant sahiplerini kurbanı oluyor. Liseli gençlerin özellikle duyarsızlaştığı günümüzde yer verme olayı yok olma noktasında. 10 dakika yolda deve kuşu misali kafalarını gömdükleri cep telefonları ve camdan manzara seyretme numaraları bunlar toplumca bilinen gerçekler. Kendinizi kandırdığınızın farkındasınız hiç sordunuz mu vicdanınıza yarın ne getirir ne götürecek diye? Kamu ve özel sektörün gölgesinde ötekileştirilen kardeşlerimize sahip çıkalım. Unutmayalım biz bir birimizi sevmedikçe hakiki mümin olamayız” ifadelerini kullandı.

“BİZİ YÖNETENLER SORUMLUDUR”

Batıda engellilere yönelik bir çok hizmetin verildiğini, Bingöl’de ise engellilerin hala çok basit sorunlarla mücadele ettiğini söyledi.

Korkutata, şöyle devam etti: “Biz hala bu sorunları yaşıyorsak sorumlusu bizi yönetenlerdir.  Özellikle bazı kamu kuruluşlarındaki beceriksiz kişilerin işgal ettiği koltuklar, bizleri yaşanmaz hale getirmektedir. Engelli mevzuatını açıp bakmayanlar, bilgi doğarcığı az olan engellilere hakaret etmemeli, onları sarıp sevmeli, herkes üstüne düşen vazifeleri yapmalı, sorumluluklarını yerine getirmelidir. Her defasında ilin sorunlarını yansıtan kişi yada kişiler, kamuoyunda gündem yaratmaktan başka hiç bir şey yapmamaktadır. Buradan da büyüklerimiz olan ağabeylerimize bu ahlaki olmayan tavırlarını bırakmalarını, çözüm odaklı çalışmalarını rica ederiz. 270 kayıtlı göme engellisi bulunan derneğimiz, çekirdek aileler ile nerdeyse 2 binden fazla bir kitleye sahiptir”  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engelliler,, destek, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı