Haber Detayı
02 Aralık 2020 - Çarşamba 18:28
 
“Fırsat verilirse gurur verici başarılara imza atıyorlar”
Vali Ekinci, “Engelli vatandaşlarımızın önlerindeki sosyal ve fiziki engeller kaldırıldığında, kendilerine güvenilip fırsat verildiğinde birçok alanda gurur verici başarılara imza attıklarına memnuniyetle şahit olmaktayız” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Fırsat verilirse gurur verici başarılara imza atıyorlar”

Vali Kadir Ekinci, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Ekinci, mesajında, “Engelli olmak sadece engelli kardeşlerimizi ve yakınlarını değil, toplumun tamamını ilgilendiren, teşhisten tedaviye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere, spordan kültürel faaliyetlere bütüncül bir anlayışla ele alınması ve herkesin katkı sunması gereken insani, ahlaki ve hukuki bir konudur” dedi.

Vali Ekinci, şu ifadeleri kullandı: “Bugün dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca engelli kardeşimiz bulunmaktadır. Engelli kardeşlerimizin sosyal hayata entegre edilerek yaşam kalitelerinin yükseltilmesi, medeni bir toplum olmanın gereklerindendir. Bu anlamda; engellilerin günlük hayatı, istihdamları, çalışma koşulları, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin önemli hedeflerindendir.

Engelli vatandaşlarımızın önlerindeki sosyal ve fiziki engeller kaldırıldığında, kendilerine güvenilip fırsat verildiğinde birçok alanda gurur verici başarılara imza attıklarına memnuniyetle şahit olmaktayız.

Dünden bugüne “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla hareket eden devletimiz; engelli vatandaşlarımızın sosyal hayat içerisinde etkin olarak yer almaları, günlük yaşama engelsiz katılmaları, toplumla bütünleşmeleri ve fırsat eşitliğine sahip olmaları için önemli kanuni düzenlemeler yapmış ve uygulanan sosyal politikalarla engellilerimizin kapsamlı bir şekilde hizmetlerden istifade etmeleri sağlanmıştır.

Bunun yanında; engelli kardeşlerimizin ayrım yapılmadan, toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri sürecinde karşılarına çıkacak diğer sorunların da her birimizin bilinçli ve duyarlı çabalarıyla zamanla aşılacağına inanıyorum. Bu konuda kamu kurumları, yerel yönetimler, Sivil Toplum Kuruluşları ve gönüllü vatandaşlarımız el ele işbirliği içinde olmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle; öncelikle Bingöl’de yaşayan engelli kardeşlerim olmak üzere toplumun ayrılmaz bir parçası olan tüm engellilerin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü yürekten kutluyor, engelsiz bir dünya için herkesin daha çok gayret göstermesi temennisiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Fırsat, verilirse, gurur, verici, başarılara, imza, atıyorlar”,
Yorumlar
Haber Yazılımı