Haber Detayı
02 Mayıs 2017 - Salı 23:12
 
“Görevden alınan emekçiler iade edilmeli”
Eğitim Sen Bingöl Şubesinden 1 Mayıs nedeniyle yapılan açıklamada, darbe ve OHAL gerekçesiyle haksız ve hukuksuz bir şekilde binlerce emekçinin görevden alınarak yargısız infaz yapıldığı belirtilerek, Görevlerinden alınan emekçilerin görevlerine derhal iade edilmeleri temel talebimizdir” denildi.
GÜNDEM Haberi
“Görevden alınan emekçiler iade edilmeli”

Açıklamada, “1 Mayıs ilk kez kutlandığı 1889’dan günümüze emekçilerin birlik ve dayanışma günü olmasının yanı sıra, emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük istemlerinin alanlarda yüksek ses ve kararlılıkla haykırılmasının da zemini olmuştur.

Temel hak ve özgürlüklerimizin bir bir ortadan kaldırıldığı, iş güvencemizin, emekçilerin kıdem tazminatının hedef haline getirildiği, kamu ve özel sektörde hukuksuz ihraçların ve açığa alınmaların yaşandığı, en temel demokratik sendikal eylemlerimizin suç sayıldığı bir dönemi yaşıyoruz.

Darbe ve OHAL gerekçe gösterilerek haksız ve hukuksuz bir şekilde binlerce emekçi görevden alınarak yargısız infaz yapılmıştır. Görevlerinden alınan emekçilerin görevlerine derhal iade edilmeleri temel talebimizdir.

Başta emekçilerin iş güvencesi olmak üzere, emekçilerin tarihsel, sınıfsal ve toplumsal mücadele ile elde ettikleri kazanımlarımızın korunması ve daha da geliştirilmesinin biz emekçilerin temel görevi olduğunun bilincinde olduğumuz bilinmelidir.

1 Mayıs emekçilerin güncel ve somut taleplerinin vurgulandığı, işçi sınıfının ve ezilen halkların barış içinde ve sömürüsüz bir Türkiye ve dünya yaratmak için verilen mücadeledeki kararlılığın diğer adıdır.

Emekçilerin, birlik dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı Eğitim ve Bilim Emekçileri olarak kutluyoruz” denildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Görevden, alınan, emekçiler, iade, edilmeli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı