Haber Detayı
21 Mayıs 2021 - Cuma 17:10
 
GÖZELER SULAMASINDA SONA GELİNDİ
Gözeler Sulaması projesi ile 15 bin 720 dekar tarım alanı sulanacak.
EKONOMİ Haberi
GÖZELER SULAMASINDA SONA GELİNDİ

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Gözeler Sulamasında sona gelindiği belirtildi. Proje kapsamında 2021 yılı sulama sezonunda 15 bin 720 dekar tarım alanının cazibeli borulu sulama şebekesi ile sulanacağı ifade edildi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, proje ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Bingöl ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bu kapsamda Bingöl Gözeler Sulaması inşaatı çalışmalarında sona gelindi ve projenin bitirilmesi ile birlikte 2021 yılı sulama sezonunda toplamda 15 bin 720 dekar tarım alanı cazibeli borulu sulama şebekesi ile sulanması temin edilecek.

Su kaynağı Gülbahar Barajı olan Gözeler Sulamasında çok ufak imalatlar dışında tamamlanmış olup,  15 bin 720 dekar arazinin sulanması ile birlikte milli ekonomiye yılda 14 Milyon Lira katkı ve ayrıca 1.500 kişiye tarımsal istihdam sağlayacaktır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÖZELER, SULAMASINDA, SONA, GELİNDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı