Haber Detayı
16 Haziran 2021 - Çarşamba 18:18
 
“GÜBRE FİYATINA YÜZDE 140 ZAM GELDİ”
Siirt, Bitlis, Muş, Bingöl ve Diyarbakır'a gelen CHP heyetinde bulunan Milletvekili Cengiz Gökçel, bölge çiftçisinin zamlar nedeniyle toprağına gübre atamayacak duruma geldiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
“GÜBRE FİYATINA YÜZDE 140 ZAM GELDİ”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, geçen hafta gezdikleri bölge illerinde karşılaştıkları çiftçi sorunlarını mecliste dile getirdi.

CHP heyeti olarak Siirt, Bitlis, Muş, Bingöl ve Diyarbakır'da ziyaretlerde bulunduklarını belirten Gökçel, çiftçinin girdi maliyetlerinden şikayetçi olduğunu söyledi.

Gökçel, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye'nin dört bir yanını adım adım geziyoruz. Hangi çiftçiyle konuşsak “girdi maliyeti” diyor, “gübre fiyatları” diyor, “yem fiyatları” diyor. Son bir yılda gübre fiyatları, yem fiyatları yüzde 100’ün üzerinde arttı. Geçen yıl 2.250 lira olan DAP gübresine yüzde 140 zam geldi. Üretici yemin yanına yaklaşamıyor, çiftçi toprağına gübre atamayacak duruma geldi, mazota sürekli zam geliyor. Soruyorum: Bu çiftçi nasıl üretecek?

Geçen hafta heyet olarak Siirt'te, Bitlis'te, Muş'ta, Bingöl'de, Diyarbakır'daydık. Çiftçi hep aynı şeyi sordu: “Biz nasıl üreteceğiz?” Buradan uyarıyorum, çiftçimiz üretemezse insanımız aç kalır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “GÜBRE, FİYATINA, YÜZDE, 140, ZAM, GELDİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı