Haber Detayı
05 Ocak 2017 - Perşembe 23:11
 
Hesarek’e federasyonda yer yok
Türkiye Kayak Federasyonu sitesinde 20 kayak merkezi hakkında bilgi yer alırken, geçen yıl hizmete başlayan Hesarek Kayak Merkezi yer almıyor. Yolçatı Kayak Merkezi’nin ismi ise ‘Yolaçtı Kurucadağ’ şeklinde yer alıyor.
GÜNDEM Haberi
Hesarek’e federasyonda yer yok

Bingöl’de geçen yıl hizmete açılan ve Türkiye’nin sayılı kayak merkezleri arasına girmeye aday gösterilen Hesarek Kayak Merkezi, Türkiye Kayak Federasyonu sitesinde yer almıyor. Federasyon sitesinde özellikle Uludağ, Palandöken, Kartalkaya gibi kayak merkezlerine önemli yer verildi.

Toplam 20 kayak merkezi isminin yer aldığı federasyon sitesinde, Bingöl’den de Yılçatı Kayak Merkezi yer alıyor ancak ismi sitede ‘Yolaçtı Kurucadağ’ şeklinde geçiyor. Bingöl’ün yeni yapılan Hesarek Kayak Merkezi ise federasyon sitesinde yer almıyor. Yetkililerin, Hesarek Kayak Merkezinin de federasyon sitesinde yer alması için gerekli girişimlerde bulunması gerekiyor.

İşte federasyon sitesinde yer alan kayak merkezleri ve merkezler hakkında yer alan bilgiler:

YOLÇATI KAYAK MERKEZİ

Bingöl şehir merkezine 25 km. mesafede, ana yol güzergahında. 925 metre uzunluğunda 499 kişilik bir teleski mevcut. Merkezde bir de kayak evi bulunuyor. Pist uzunluğu 1000 metre acemi ve ileri düzey kayakçılar için. Alt istasyon bin 650, üst istasyon bin 890 metre. Ulaşım otobüs ve özel araçlarla sağlanıyor. 

ULUDAĞ

En düşük rakım 1750 Metre, en yüksek rakımsa 2435 Metre olan Uludağ Kayak Merkezinde, zirve ise tam 2543 metre.
Otellerin yer aldığı alanın zirve noktası ise 2000 metre dolaylarında.
Toplam olarak 11 adet ana pistin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, alpin usulü, snowboard, cross country, heli skiing stillerinde kayak yapılan pistlerle birlikte, hayli geniş ve bir okadarda rahat olan arazinin her yerinde de kayak yapılabiliyor.
13 adet Liftin, 7 adet telesiyejin, 6 adet teleskinin, 7 adet T Bar'ın, 24 saat açık olan acil yardım merkezinin ve 1 adet mobil kliniğin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, en uzun pist 2.000 Metre (2 Km), en uzun telesiyej ise 1700 metre (1,7 Km)'dir.
Uludağ Kayak Merkezindeki toplam pistlerin uzunluğu ise 25 Km dolaylarında olduğu söylenmektedir.

PALANDÖKEN

Palandöken Kayak Merkezi‘ndeki pistler dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer almaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 28 km. dir. En uzun pisti 12 km. ye ulaşmaktadır. Kayak alanı 2200-3176 m. yükseklik kuşağı üzerinde yer almaktadır. Başlangıç yeriyle varış noktası arasındaki yükseklik farkı 1000 m. dir. Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için 2 adet tescilli pisti (Ejder ve Kapıkaya) bulunmaktadır. Kayak Merkezi‘nde 5 adet telesiyej (toplam 4500 kişi/saat kapasiteli), 1 adet teleski (300 kişi/saat kapasiteli), 2 adet baby lift (toplam 1800 kapasiteli), 1 adet gondol lift (1500 kişi/saat kapasiteli) hizmet vermektedir.

Palandöken Kayak Merkezi‘nde toplam 22 adet pist mevcut olup, bu pistlerden 2”si FIS tarafından 1967-83 tescil nosu ile olimpik pist olarak ilan edilmiştir.

Doğu Anadolu’da Erzurum‘un otantik atmosferi içinde yükselen Palandöken, kayak severlerin en gözde mekanlarından biri.

İdeal bir kar kalitesine sahip olan dağda, Türkiye‘nin en uzun ve farklı zorluk derecesine sahip birçok kayak pisti yer alıyor. Kayarken duyulan heyecan, Palandöken‘in muhteşem görüntüleri ile birleştiğinde unutulmaz bir tatil gerçekleşiyor. 

Kolay Pist : 8 Adet

Orta Düzey Pist : 9 Adet

İleri Düzey Pist : 3 Adet

Yol Pist : 4 Adet 

Ejder Pisti Güney Pisti (Kapıkaya)

Mesafe : 1075 m 510 m

İniş Rakımı : 3100 m 3100 m

Çıkış Rakımı : 2720 m 2025 m

İrtifa Farkı : 380 m 1075 m

ERCİYES

Erciyes Turizm Merkezi Master Plan çalışması Erciyes Dağı'nın 2005 yılında yaklaşık 26 milyon m² alanının Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dâhil olmasıyla birlikte Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılmış ve master planla ilgili çalışmalar iki yıllık bir süreçte gerçekleştirilmiştir.

Kayseri Erciyes A.Ş. 2011 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Erciyes Turizm merkezinin sevk ve idare edilmesi için Erciyes  Turizm Merkezinin tek yetkili şirketi olarak kurulmuştur.

2011-2012 sezonunda projenin ilk etabında yapılan 6 adet mekanik tesisimiz ve toplamda 30 km yeni pistimizle yaklaşık günde 6900 kişiye aynı anda kayak yapabilme imkânı sunulmuş ve günlük kapasite ise yaklaşık 10 bin kişi olmuştur.

SARIKAMIŞ

Kayak alanı 2100 -2634 metre yükseklikleri arasında, sarıçam ormanları içerisinde yer almaktadır
Sarıkamış, Alp Disiplini, Kuzey Disiplini ve Tur Kayağı için çok uygun koşullara sahiptir.
Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Cıbıltepe’nin muhteşem bir doğal güzelliği vardır.
Kristal karı eşsizdir.
Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 2 adet telesiyej, 1 adet teleski tesisi hizmet vermektedir.
Sarıçam Kayak Tesisleri 2400 kişi/saat kapasiteli, diğer telesiyej ise 800 kişi/saat kapasitelidir.
Ayrıca Cıbıltepe’de 2 adet 4′lü teleski bulunmaktadır.

KARTEPE

İstanbul’a sadece 115 km mesafede olup; bunun 90 km’si TEM gören muhteşem manzarası ile orman içerisinden 1 saat sürüyor.

Kartepe kayak merkezinde 4 lift 3 telesiyej 1 teleski mevcut olup pist uzunlukları 400 m ile 3500 m arasında değişmekte.
Kartepe kayak merkezinde kayak sezonu aralık sonlarından şubat sonuna kadar sürüyor.
Kartepe kayak merkezinde kar kalınlığı normal şartlarda 80- 200 cm arasında değişiyor.

ILGAZ

Ilgaz kayak merkezi , Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında zirvesi 2850m. olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır.
Ilgaz kayak merkezinde kayak mevsimi aralık ayında başlayıp nisan ayına
kadar sürmektedir.

Ilgaz kayak merkezinde 2 adet pist bulunmaktadır.
Ilgaz kayak merkezinde 1 nolu piste hizmet veren chair lift otelin hemen  önündedir. Kayak merkezinde 1400 m lik 2. pistte teleski bulunur ve tüm  pistlerde toz karda kayak yapılabilir. 2. pistin zirvesi olan 2010 m de zirve kafe bulunmaktadır.
Ilgaz kayak merkezinde 1. pistte gece kayağı yapma imkanı da vardır.
Ayrıca Ilgaz kayak merkezinde 350 mt. Lik bir baby lift de  bulunmaktadır.

DAVRAZ

Akdeniz Bölgesinin Göller yöresinde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovasını kuşatan dağ kütlelerinden biri olup, 2637 m yüksekliğindedir. 

Turizm Merkezi olarak belirlenen Isparta-Davraz Kış Sporları Merkezinde, Turizm Bakanlığınca 6 adet turistik tesis parseli ve 2 adet günübirlik tesis parseli yatırımcılara tahsis edilmiştir. Ayrıca, 3 adet kamping alanı, 11 adet günübirlik tesis alanı ve 5 adet turistik tesis parseli de tahsise çıkarılmıştır.

BİTLİS

Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesinde, Diyarbakır – Tatvan – Van karayolu üzerinde bulunmaktadır. Van gölünün yaklaşık 25 km. güneydoğusunda yer alan Bitlis’in kendisi kayak merkezidir.
Kayak alanları şehir merkezinin doğu ve batı kesimlerinde yer almaktadır.
Doğudaki Dideban (1821 m.) ve Sapgör Dağları ile batıdaki Altınkalbur Dağları kayak alanı olarak kullanılmaktadır.
Kış mevsiminde sürekli kar yağışı alır.
Kar kalınlığı 100 – 200 cm.(1- 2 metre)dir.
Kayak sezonu olarak Aralık – Nisan dönemlerinde hizmet vermektedir.

Kayak tesisleri batıdaki Altınkalbur Dağlarında yer almaktadır. Pistler orta ve zor düzeyde zorluk derecelerindedir .
Uzunluğu 726 m., kapasitesi 720 kişi/saat olan bir adet teleskisi
bulunmaktadır.

BUBİ

Doğu Anadolu Bölgesi, Ağrı ili sınırları içinde yer alan Kayak Merkezi Ağrı şehir merkezine 18 km. mesafedeki Bubi dağında kurulmuştur.

Kayak Merkezinde uzunluğu 1227 m. olan 600 kişi/saat kapasiteli teleski hizmet vermektedir. Ayrıca Ağrı'ya 45 km., Eleşkirt ilçesine 4 km. uzaklıkta, 4 kişilik iskemleli sökülebilir telesiyej tesisi daha yapılmıştır. Tesis uzunluğu 1650 m olup kapasitesi 1000 kişi/saattir.

Karasal iklimin hüküm sürdüğü kayak merkezinde kayak için en uygun sezon Aralık-Nisan aylarıdır.

KARTALKAYA

Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya kayak ve snowboard merkezi Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu ilinin güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. Kartal kaya Kayak Merkezi Alp disiplini kayak ve Tur kayağı için çok uygun koşullara sahiptir.

Türkiye’de kayak denince akla ilk gelen yer olan Kartalkaya Kayak Merkezinde Aralık ayı başlarından mart ayı sonlarına kadar kayak yapılabilmektedir. Kartalkaya kayak merkezinde 3 metreye kadar kar görülmektedir.

KARTALKAYA KAYAK MERKEZİNDE LİFTLER VE PİSTLER

Kartalkaya kayak merkezinde Kartal Otel pistlerinde 2 adet telesiyej, 6 adet teleski ve 3 adet baby lift olmak üzere toplam 11 lift bulunmaktadır. Mekanik tesiste toplam taşıma kapasitesi 6000 kişi/saattir. 12 adet pistte toplam uzunluk 20 km.yi bulmaktadır. Yeşil Lift (Chairlift - 700 m) Çamçukuru Lift (Chairlift - 650 m) İnekçayırı 1-2 (Ski-Lift - 900 m) Resuldede 1-2 (Ski-Lift - 600 m) Kazankaya (Ski-Lift - 650 m) Köroğlu Lift (Ski-Lift - 1200 m) 2 Baby Lift 

Dorukkaya Otel Pistlerinde ise 8 adet ski-lift, (2 adet 240 m. 1 adet 600 M.- 1 adet 750 m. 1 adet 1080 m. 1 adet 1100 m. 1 adet 1200 m. 1 adet 1500 m.) 11 adet kayak pisti,

Ayrıca Dorukkaya Otelinde Türkiye'de ilk defa Avusturya'dan gelen mühendisler tarafından projelendirilmiş Türkiye'nin ilk profesyonel snowparkı bulunuyor. Snowparkda, 3 ana Rampa, 1 Corner, 3 Handrail (6 metre, 4 metre ve 3 metre) ve 3 Box (6 metre, 3 metre ve 3 metre) mevcut.

ZİGANA

Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde bulunan Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Büyük bir bölümünü ormanlık alanların kapladığı tesisin 1900 m ile 2500 m arasındaki yükseklikler kayak yapmaya uygundur. Kayak sezonu Aralık ayında başlayıp Nisan ayında biterken, kar kalınlığı sezon boyunca yaklaşık olarak 100 cm ile 150 cm arasında gidip gelmektedir. Zigana Kayak Merkezi ile kayakçılar kadar yayla turizmcileri de ilgilenmektedir.

SAKLIKENT

Saklıkent Kayak Merkezi; Toros sıradağlarının bir parçası olan Bakırlıdağ’ın zirvesinin kuzeye bakan yamacına doğru kurulmuş, kayak tesisleri ve dağ evlerinden oluşan bir kayak merkezidir. Dünya üzerinde “ekvator çizgisi”ne en yakın kayak merkezlerinden biri olma unvanını da kendisinde bulundurur. Saklıkent Kayak Merkezi’nde Aralık ayından Nisan ayına kadar kayak sezonu sürmektedir.

Saklıkent Kayak Merkezi Antalya’ya 37 km uzaklıkta bulunmaktadır.

BOZDAĞ

Bozdağ Kayak Merkezi; Ege Bölgesi’nde, İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırları içerisinde,  kendisi ile aynı adı taşıyan Bozdağ Köyü sınırları içerisinde ve yine aynı adlı Bozdağı’nın üstünde bulunmaktadır.

Kayak alanlarının 1528 m ile 2157 m arasında bulunduğu Bozdağ Kayak Merkezi’nde 2 adet teleski bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 650 m çıkış, 1200 m iniş kapasitelidir. Ayrıca bir tane de telesiyej Bozdağ Kayak Merkezi’nde hizmet vermektedir. Telesiyej ise 1549 m çıkış ve saatte 1000 kişi taşıma kapasitesine sahiptir.

LADİK AKDAĞ

Federasyon sitesinde bu kayak merkezinin sadece ismi yer alıyor.

BOLU/GEREDE

Bolu Gerede Esentepe Arkut Dağı Kayak Merkezi Pisti.
1800 m rakımlı Arkut Dağı Kayak Merkezi, özellikle kayağa yeni başlayanlar, kayaklı koşu ve Alp disiplini için Bolu civarının tercih edilen güzergahlarındandır. FIS (Uluslararası Kayak Federasyonu) tarafından onaylı 1,5 ve 5 km`lik iki mukavemet pistinde kayaklı yürüyüş ve kayaklı koşu yapmak mümkündür.
Pistlerin fazla zorlu olmaması sayesinde özellikle kayak sporuna ilgi duyan çocuk ve gençlerin sakin ve güvenli bir ortamda bu sporu öğrenmelerine ve kendilerini geliştirmelerine olanak veriyor.
Bolu`ya 56 km Gerede'ye ise 4 km mesafedeki Arkut Dağı`ndaki kayak alanları 1700 ila 1800 metre yükseklikler arasında bulunuyor. Kayak sezonu ocaktan nisana kadar sürüyor. Merkezde bir teleski, bir baby lift ve Kardelen Kafe var.

MUŞ KAYAK MERKEZİ

Federasyon sitesinde kayak merkezi ile ilgili bilgiye yer verilmiyor.

KANDİLLİ

Federasyon sitesinde kayak merkezi ile ilgili bilgiye yer verilmiyor.

YILDIZ DAĞI

Sivas’ın kuzeyinde bulunan Yıldız Dağı 2.552 metre yükseklikte olup, gabro türü kayalardan oluşmuştur. Şehir merkezine 58 KM mesafede bulunan dağın üst kesimlerinde endemik bitkiler ile özellikle batı eteklerinde geniş orman varlığı göze çarpmaktadır. Kasım ortasından mart sonuna kadar karla kaplı olan, sağlam zemin yapısı ve kar kalitesi ile göze çarpan Yıldız Dağı, kış turizminin yanı sıra doğa ve jeoturizme de hizmet verebilecek özelliklere sahiptir. Yörede bulunan antik ve estetik görünümlü traverten oluşumlar, şelale ve dereler önemli tabiat varlıklarıdır.

Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi Sivas başta olmak üzere çevre illerle birlikte yaklaşık 4,5 milyon kişiye hitap edecek konumdadır.

ERGAN

Ergan Kayak Merkezi Erzincan şehir merkezine 12 km mesafededir. Ergan Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi kayak alanı; 1.800 m, 2.662 m, 2.455 m, uzunluğunda Türkiye’nin en uzun liftlerinden oluşan veteleferik ve telesiyejtesisine sahiptir. Saatte 2.700 kişi taşıma kapasiteli yeni teknoloji telesiyej sistemi ve saatte 1.000 kişi taşıma kapasiteli teleferik sistemi ile Ergan Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi, Türkiye’nin yeni kayak merkezi olmaya adaydır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hesarek’e, federasyonda, yer, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı