Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 20:04 Bu haber 852 kez okundu
 
İki barajın açılışı yapıldı
Bingöl’de Murat Nehri üzerinde yapılan Aşağı ve Yukarı Kaleköy Barajlarının açılışı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
İki barajın açılışı yapıldı

Bingöl’ün akarsuları üzerinde kurulan barajlardan ikisinin açılışı yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferansla katıldığı Hidroelektrik Üretim Tesislerinin Toplu Açılış Töreni’nde Aşağı ve Yukarı Kaleköy Barajları ve HES’in açılışı gerçekleştirildi.

Bingöl’de gerçekleşen törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, yeni devreye alınan Aşağı Kalehan Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin silindirle sıkıştırılmış beton barajlar kategorisinde dünya birincisi seçildiğini belirtti.

500 megavatlık güce sahip santralin 30 kilometre ilerisinde Yukarı Kaleköy santrali olduğunu ve 620 megavatlık santral kapasitesinin bulunduğunu ifade eden Tancan, "Her iki santralimizin yılda 2,7 milyar kilovatsaatlik bir üretim kapasitesi söz konusu. Santraller yapılırken yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlandı. Şu anda da yaklaşık 300 kişi işletme ağında santralde görev yapıyor. Bu santralin özeliklerinden birisi de silindir ile sıkıştırma alanında dünya birincisi ödülüne sahip olması, her iki santralimizin de ülkemize, vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum ve bize bu eseri kazandıran her iki yatırımcı şirketimize de tüm milletimiz adına, enerji camiamız adına teşekkürlerimi sunuyorum."

Açılış programına Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Vali Kadir Ekinci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek katıldı.

AŞAĞI KALEKÖY BARAJI

Aşağı Kaleköy Barajı ve HES projesi, Yiğitler (Vahkin) Deresi ile Murat Nehri birleşim yerinin yaklaşık 2 kilometre akış aşağısında inşa edildi. Murat Nehri üzerinde kurulan tesisin kurulu gücü 500,00 MWe olurken, yıllık 1.193,17 GWh enerji üretilmesi planlanıyor.

400 BİN HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Aşağı Kaleköy Barajı ve HES temelden 107 m yüksekliğinde olup silindirle sıkıştırılmış beton ve asfalt çekirdekli dolgu tipinde imal edildi. Kurulu güç bakımından Türkiye’nin en büyük 12. barajı olma özelliğine sahip olan baraj, aynı zamanda özel sektör tarafından inşa edilen en büyük beşinci baraj konumunda. 500 MW kurulu güce sahip barajın, 400 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

YUKARI KALEKÖY BARAJI

Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Projesi, Solhan İlçesi sınırlarında Murat Nehri üzerinde kuruldu. Kurulu gücü 626,85 MWe olan baraj, 2018 yılı Şubat ayında tamamlanarak, Nisan 2018 itibariyle yıllık 1.504,71 GWh enerji üretimine başladı.

Yukarı Kaleköy Barajı ve HES, işletmede olan barajlar içerisinde Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip yedinci, özel sektör tarafından gerçekleştirilenler içinde ise en büyük kurulu güce sahip HES projesi unvanlarına sahip.

Yukarı Kaleköy Barajı ve HES, ortalama 1.504.710.000 kilovat saat elektrik üretimi ile 454 bin 595 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilme imkanına sahip.

Sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 477 bin 686 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek enerji üretimi yapan baraj, Murat Nehri’nde projelendirilen en büyük elektrik üretim kapasitesine sahip santral konumunda.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İki, barajın, açılışı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı