Haber Detayı
03 Ocak 2017 - Salı 23:33
 
İnşallah heba olmaz!
Milletvekili Cevdet Yılmaz, İl Özel İdaresi tarafından 55 derece sıcaklıkta, saniyede 18 litre debisi olan termal su bulunduğu bildirildi. 2009 yılında MTA tarafından bulunan ve bir firmaya 470 bin dolara satılan su gibi, bu suyun da heba edilmemesi için çalışmaların titizlikle yürütülmesi gerekiyor.
GÜNDEM Haberi
İnşallah heba olmaz!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, İl Özel İdaresi tarafından yapılan sondaj çalışmalarında 55 derece sıcaklıkta, saniyede 18 litre akacak termal su bulunduğunu belirtti.

Twitter hesabından bilgi veren Yılmaz, “Bingöl'de özel idare termal kaynak sondajımızda müjdeli haber var. 55 derece, 18 lt/saniye su bulundu. Derece ve debinin artması bekleniyor.

Önceki termal kaynaklarımız ile birlikte bu kaynağımız Bingöl halkına aş ve iş sağlayacak projeleri besleyecek inşallah. Hayırlı olsun.

Sayın Valimize, İl Genel Meclisi üyelerine, Özel İdare yönetici ve çalışanlarına, tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi.

2014 yılında da 48 derece sıcaklığında, 15 litre debisi olan kaynak bulunmuştu.

MTA 2009’DA BULMUŞTU

Bingöl’de özellikle Ilıcalar beldesi ve Hacılar Köyü bölgelerinde yoğun jeotermal kaynakların olduğu biliniyor. Ancak bu kaynaklar şimdiye kadar yeterince değerlendirilemedi.

Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından 2009 yılında Hacılar Köyünde yapılan sondaj çalışmasında, saniyede 30-35 litre kapasiteli 70 santigrat derecede termal su rezervi bulundu. Dönemin Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu, bu suyun konut ısınması, seracılık, termal turizm gibi alanlarda kullanılabileceğini, bu suyun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi ancak öyle olmadı.

470 BİN DOLARA SATILDI

O su 470 bin dolara bir firmaya devredildi. Suyun Bingöl için değerlendirilmeyip satılması tepkilere neden oldu ancak sonuç değişmedi.

Bu suyun şahıslara verildiği yönündeki iddiaları soru önergesi ile meclise taşıyan CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı’nın önergesini cevaplayan dönemin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, suyun 470 bin dolara bir firmaya verildiğini söyledi.

YENİ KAYNAKLAR BULUNDU

70 santigrat derecede bulunan suyun ucuz bir rakamla bir firmaya satılmasının ardından İl Özel İdaresi kanalıyla yeni kuyular açılmaya başlandı. 2014 yılında 48 derece sıcaklığında, 15 litre debisi olan kaynak bulunduğu belirtildi.

Sondaj çalışmalarını sürdüren İl Özel İdaresinin yeni su bulduğunu Milletvekili Cevdet Yılmaz, duyurdu. Yılmaz ‘55 derece, 18 lt/saniye su bulundu’ dedi.

Şimdi bulunan suyun hangi alanlarda, ne tür projelerde kullanılacağı merak ediliyor.

FKA’NIN JEOTERMAL RAPORU

Fırat Kalkınma Ajansı’nın da jeotermal kaynaklarla ilgili 2011 tarihli raporu bulunuyor.

Raporda, jeotermal su ile ilgili olarak, “Bingöl ucuz enerji konusunda şanlı bir bölgedir. Bingöl’de mevcut jeotermal kaynaklar, 62º C sıcaklıktaki Karlıova ilçesi Göynük Hacıyan Kaplıcası, 36 ºC - 47 ºC sıcaklıktaki Bingöl Merkez Kös Kaplıcası, 48 ºC sıcaklıktaki Yayladere Hasköy Kaplıcası, 52 ºC sıcaklıktaki Kiğı İlçesi Harur Kaplıcası’dır.

Jeotermal enerji maliyetinin, gerek elektrik üretimi ve gerekse ısıtmacılıkta alternatif kaynaklara göre oldukça düşük olması nedeniyle, jeotermal kaynaklar bulunduğu yörelerde, öncelikli enerji kaynağı olarak dikkate alınmalıdırlar. Ucuz, ekonomik ve temiz enerji sağlayan jeotermal kaynakların öncelikli olarak devreye alınması bu yörelere ve ülkemize önemli ölçüde ekonomik ve sosyal katkı sağlayacaktır. Bingöl İli’nde biri merkezde (Kös Kaplıcaları) diğeri Karlıova-Hacılarda olmak üzere iki adet jeotermal enerji kaynağı bulunmaktadır. , bu enerji kaynakları seraların ısıtılmasında kullanılabilir. Bu iki jeotermal suların sıcaklıkları (45-71°C) seraların ısıtılması için yeterli düzeydedir. Bunların dışında, il sınırları içerisinde 6 farklı alanda jeotermal enerji kaynakları için arama çalışmaları devam etmektedir.

Bingöl’de jeotermal enerji gibi yenilenebilir alternatif enerjilerin seraların ısıtılmasında kullanılması durumunda karlı bir örtü altı yetiştiriciliği yapmak mümkündür. Jeotermal enerji kaynaklarının bu şekilde değerlendirilmesi hem bölge halkının bütün yıl boyunca taze sebze bulmasını hem de bölgede yeni istihdam alanlarının açılmasını sağlayabilir” ifadeleri yer alıyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnşallah, heba, olmaz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı