Haber Detayı
22 Haziran 2021 - Salı 17:30
 
KIRAAT İLMİNİN ÖNEMİ ANLATILDI
Prof. Dr. Kerim Buladı, “Kıraat ilmi ve onu temsil eden Kıraat âlimleri olmasaydı, bugün yeryüzünde Kur’an metninin birliği ve bütünlüğünden söz edilemezdi” dedi.
EĞİTİM Haberi
KIRAAT İLMİNİN ÖNEMİ ANLATILDI

Bingöl Üniversitesi Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından “Kıraat İlminin Önemi, Doğuşu ve Gelişimi” konulu konferans düzenlendi. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen programa İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerim Buladı konuşmacı olarak katıldı.

Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. İsmail Kaya’nın moderatörlüğünü yaptığı programda, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kerim Buladı kıraat ilmine ilişkin bilgiler verdi. Konuşmasına Kıraat ve Kur’an kelimelerinin ne anlamlara geldiğini açıklayarak başlayan Buladı, kıraat kelimesinin okumak ve tilavet etmek manasına geldiğini ifade etti. Kıraat ilminin konusu ve meşguliyet alanının Kur’an-ı Kerim olduğunu belirten Buladı, “Kur’an’ın muciz bir kelam olması, Hz. Peygamber’e vahiy yoluyla indirilmesi, Mushaflarda yazılması, tevatürle nakledilmesi, tilavetiyle ibadet edilmesi gibi temel özelliklerle nitelendirilmesi onu diğer ilahi kitaplardan ayırmaktadır” dedi.

‘KIRAAT İLMİ OLMASAYDI, BUGÜN KUR’AN METNİNİN BİRLİĞİNDEN SÖZ EDİLEMEZDİ’

Kıraat ilmi sayesinde Kur’an kelimelerinin aslının korunduğunu dile getiren Buladı, Kıraat ilmi senetleri Hz. Peygamber’e ulaşmak üzere, kıraat imamlarından gelen aslına uygun nakillere dayandığını söyledi. Kıraat ilminin Mushaf’ın yazı ve imlasının korunmasına önemli katkı sağladığını ifade eden Prof. Dr. Buladı, “Şayet Kıraat İlmi ve onu temsil eden Kıraat âlimleri olmasaydı, bugün yeryüzünde Kur’an metninin birliği ve bütünlüğünden söz edilemezdi. Kur’an kelimelerinin telaffuzu ve edasının Hz. Peygamber’den işitildiği şekilde muhafazasında büyük rolü olmuştur. Bu açıdan bu ilmin, her dönemde üstlendiği rolü bilmek ve bu konuda ilim ve irfan sahiplerinin yetişmesi için gayret sarf etmenin gereği ortadadır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KIRAAT, İLMİNİN, ÖNEMİ, ANLATILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı