Haber Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 21:06
 
Kadın ve genç çiftçilere yüzde 50 hibe desteği
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi çalışmaları yürüten kadın ve genç çiftçilere yüzde 50 hibe desteği verileceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Kadın ve genç çiftçilere yüzde 50 hibe desteği

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, küçük aile işletmeleri kapsamında gençlere ve kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık yapmaya devam ettiklerini belirterek, kadın ve genç çiftçilere hibe desteği vereceklerini söyledi.

Ülkede tarımsal işletmelerin büyük bölümünü oluşturan küçük aile işletmelerinin büyük işletme tesisi oluşturmak için ekonomik güçlerinin yeterli olamadığını belirten Bakan Pakdemirli, bu kapsamda özellikle gençleri ve kadınları destekleyerek bu işletmelerin pazardaki paylarını artırmayı hedeflediklerini ifade etti.  

Pakdemirli; "Kırsal kalkınma yatırırım destekleri ile küçük aile işletmeleri kapsamında ve özellikle genç (18-40 yaş) ve kadın çiftçilerimize 2021-2025 döneminde bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi (meyve sebzelerin dondurulması, kurutulması, konserve, reçel, erişte vb.), paketlenmesi faaliyetlerine 50 hibe desteği vereceğiz. Bunun için yeni dönem Cumhurbaşkanlığı kararını Temmuz ayında çıkardık" dedi.

Kırsal alanda yaşayan ve birincil tarım ürünlerini işleyerek katma değerli ürünlere dönüştürecek küçük ölçekli tesis kurmak isteyen genç ve kadınların yüzde 50 hibeli destekten yararlanabileceğini ifade eden Pakdemirli, salamura yaprak tesisi, bal işleme ve paketleme tesisi, sebze meyve kurutma tesisi, istiridye mantarı üretim tesisi ve benzeri projelere öncelik vereceklerini söyledi.

Bakan Pakdemirli, ayrıca 4 ilde (Mardin, Düzce, İzmir, Amasya) pilot olarak uygulanan Uzman Eller Projesi'ni yeni dönemde 81 ile yayacaklarını da belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadın, ve, genç, çiftçilere, yüzde, 50, hibe, desteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı