Haber Detayı
11 Ocak 2017 - Çarşamba 22:20
 
Kızılay’ın çağrısına Bingöllülerden destek
Türk Kızılayı'nın kan stoklarının azaldığı yönündeki çağrısına Bingöllüler kan bağışında bulunarak destek verdi.
GÜNDEM Haberi
Kızılay’ın çağrısına Bingöllülerden destek

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık'ın "Kan stoklarımız yetersizdir. vatandaşlarımızdan ülke genelinde kan bağışı desteği bekliyoruz" mesajının adından Diyarbakır’dan Bingöl’e gelen Kızılay Kan Toplama Merkezi ekipleri, eski adliye binasında vatandaşlardan kan topladı.

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Kızılay Diyarbakır Bölge Kan Merkezi Kan Bağışçısı Uzmanı Süleyman Koç, son dönemlerde ülke genelinde kan konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

Kış şartlarından dolayı kan stoklarının yüzde 50 oranında azaldığını kaydeden Koç, şunları söyledi:“Bugün ve yarın Bingöl’de eski adliye binasında kan bağış faaliyeti yapmaktayız. Malumunuz son dönemlerde ülke genelinde ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Kış şartlarından dolayı kan stoklarımız yüzde 50 oranında azalmış durumda. Bölge olarak ciddi bir sıkıntı içerisindeyiz. Diyarbakır bölge olarak, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Bingöl’den oluşan 6 kente hizmet etmekteyiz. Bu 6 ildeki 46 hastanenin kan ihtiyacını bizler karşılamaktayız.”

“CİDDİ SIKINTILAR YAŞANIYOR”

Bölgemizdeki kan stoklarının kritik seviyenin altına indiğinden dolayı hastanelerdeki kan ihtiyacını karşılama noktasında ciddi sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Koç,

“Hastanelerde umutla kan bekleyen ve ameliyat olması gerekirken, sırf kan bulunamıyor diye ameliyatı ertelenen hastalarımız var. Bizim amacımız bu hastanelerde umutla kan bekleyen hastaların mağduriyetlerini gidermektir. Bu doğrultuda Bingöl’de iki günlük kan bağış faaliyeti yapmayı hedefledik. Bu iki günde en az 250 ünite kan toplamayı hedefliyoruz. Şuana kadar 50 ünite kan toplamış bulunuyoruz ve sağ olsunlar Bingöl halkı duyarlılığını göstermeye devam ediyor. Yoğun bir ilgiliyle karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Koç, bağışlanacak bir ünite kanla hastanelerde umutla bekleyen 3 hastanın hayatını kurtarılabileceğini sözlerine ekledi.

Kan bağışında bulunan İbrahim Koç ise, Kızılay tarafından yapılan kan bağış çağrısı üzerine kan verdiğini belirterek,

“Kampanyaya destek vermek için buradayız. ‘Kan acil bir ihtiyaç değil, sürekli bir ihtiyaçtır’ bilinciyle buradayız. İnşallah hayırlara vesile olur ve kan stokları artar” dedi.

Eski adliye binasında düzenlenen kan toplama kampanyasına destek vermek için sabah saatlerinden itibaren Bingöllülerin yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kızılay’ın, çağrısına, Bingöllülerden, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı