Haber Detayı
05 Nisan 2021 - Pazartesi 14:31
 
Mehmet Aydar toprağa verildi
90 yaşında hayatını kaybeden Gazeteci-Yazar Mehmet Aydar, Ankara'da toprağa verildi.
- Haberi
Mehmet Aydar toprağa verildi

TBMM Danışma Meclisinde Bingöl Üyesi olan Gazeteci ve Yazar Mehmet Aydar hayatını kaybetti. 90 yaşında hayatını kaybeden Aydar, 1981-1983 yılları arasında TBMM Danışma Meclisinde Bingöl üyesi olarak görev yapmıştı. Aydar’ın cenazesi, Ankara Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verildi. Yaşar’ın cenaze törenine TBMM Plan ve Bütçe Başkanı Cevdet Yılmaz ve Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek’te katıldı. Mehmet Aydar’ın vefatını öğrenen birçok kişi sosyal medya üzerinden taziye mesajı yayımlayarak üzüntüsünü dile getirdi.

Sürekli Basın Kartı sahibi olan Mehmet Aydar; Bingöl, Ankara ve Almanya’da gazetecilik yapmış basın sektörü içerisinde çeşitli kademelerde görev yapmıştı. Gazetecilik faaliyetlerinin yanı sıra bürokraside de yer alan Aydar, kaleme aldığı birçok kitabı bulunuyor.

MEHMET AYDAR KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi (SBF) Basın-Yayın Yüksekokulu’nu bitirdi. 1 Nisan 1950’de gazeteciliğe başladı. 1954’te Bingöl’de ilk modern matbaayı kurdu. Zaman içinde Murat, Demokrat Bingöl, Doğu, İkbal gazetelerini yayımladı. Ankara’da Yenigün, Başkent, Hür Anadolu, Bugün ve Adalet gazetelerinde Köşe Yazarı ve Yazı İşleri Sorumlu Müdürü olarak görev yaptı. Köy İşleri Bakanlığı’nda Yayın Tanıtma Müdürlüğü görevinde bulundu. Federal Almanya’da ‘Stuttgarter Wochenblatt Gazetesi’nde çalıştı. Hannover Basın Ataşeliği, Maliye Bakanlığı’na bağlı Güneş Matbaacılık T.A.Ş.’de Denetçilik ve Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 1981-1983 yıllarında Bingöl ilini Kurucu Meclis’te temsil etti. Gazetecilik-Halkla İlişkiler Uzmanı ve sürekli Basın Kartı sahibi. Maziye Dönüş (Murat Gazetesi, Tefrika, 1955), KİB Halkla İlişkiler Hizmetleri (1969), Bingöl’ün Kalkınma Sorunları (Güneş Matbaası, 1976), Zazaca-Türkçe Sözlük (Doruk Yayınları, 2003), Huzursuz Topraklar (Bilgi Yayınevi, 2009), Tandır Kadınları (İsim Yayınları, 2011) yayımlanmış eserleridir. Makale, fıkra, röportaj olarak sayısız yazıları gazetelerde yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mehmet, Aydar, toprağa, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı