Haber Detayı
08 Ocak 2017 - Pazar 20:38
 
“Milletin kararı başımızın üstünedir”
Anayasa değişikliği teklifinin bugünden itibaren mecliste görüşülmeye başlanacağını belirten Yılmaz, “Bu paket, meclisten inşallah 330’un üzerinde bir oyla referanduma, halk oylamasına gidecektir. Buna inanıyoruz. Millet ne söylerse başımızın, gözümüzün üstünedir” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Milletin kararı başımızın üstünedir”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. 2016 yılının zor bir yıl olduğunu belirten Yılmaz, 15 temmuz direnişi açısından da tarihe altın harflerle geçecek bir yıl olduğunu ifade etti.

Bakan Yılmaz, “2016 yılı dünyada ve Türkiye’de zor bir yıl oldu. Bir taraftan da 15 Temmuz’u halkımızın gösterdiği kahramanlıkla tarihimize, darbeye direniş anlamında altın harflerle geçecek bir yıl oldu. 2017 yılının ülkemiz için, insanlık için daha hayırlı gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Ülkemize ve dünyaya barış, esenlikler diliyoruz. Maalesef 2017 yılının ilk günlerinde de terör hadiseleri yaşadık, şehitlerimiz oldu. İzmir’de şehit olan şehit polisimizin Elazığ’da düzenlenen cenazesine katıldık. Gerçekten bir kahramanlık örneğidir, canını vererek bir çok canı kurtardı. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Tıpkı Ömer Halis Demir gibi bu polisimiz de gönlümüzde ebediyen yaşayacak inşallah. Böyle kahramanlar olduğu sürece de kimse birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozamayacak Allah’ın izniyle. Bu vesileyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” diye konuştu.

Meclisin yarın önemli bir gündemle toplanacağını belirten Yılmaz, “Anayasa değişiklik paketi genele kurula getiriliyor. 21 madde olarak komisyona teklif edilmişti, 18 madde olarak genel kurula geliyor. Bu 18 maddenin genel görüşmeleri Pazartesi günü itibariyle görüşülmeye başlanacak” dedi.

Anayasa değişiklik paketinin meclisten 330’un üzerinde oyla referanduma gideceğine inandığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti: “Ana muhalefet partisi maalesef bu süreçle ilgili kutuplaştırıcı çok keskin açıklamalar yapıyor. Bunu çok yadırgadığımızı ifade etmek istiyorum. Meclisimizden de, halktan da hiç kimsenin korkmaması lazım. Meclisten inşallah 330’un üzerinde bir oyla bu paket referanduma, halk oylamasına gidecektir. Buna inanıyoruz. AK Parti zaten 316 milletvekilinin imzasıyla bu paketi meclise göndermişti.

Demokrat Parti’nin bir sloganı vardı 1950’lerde ‘Yeter söz milletindir’ diye. Biz bunu bir adım daha ileriye taşıyarak ‘Yeter karar milletindir’ diyoruz. Son sözü millet söylesin diyoruz ve millet ne söylerse başımızın, gözümüzün üstüne diyoruz.

İnanıyoruz ki milletimiz, Türkiye’nin önünü açacak, ekonomik büyümesini hızlandıracak, Türkiye’yi dış dünyada daha güçlü bir devlet haline getirecek, içeride daha etkili yönetime kavuşturacak olan bu paketi onaylayacaktır diye inanıyorum, bunun için gayret edeceğiz.

Diğer taraftan bu paket, yine vesayet sisteminin tamamen bitirilmesi, halkın iradesinin hem yasamada hem de yürütmede etkili hale gelmesi bakımından da son derece önemli.

Cumhurbaşkanlığı sistemi, yasamada, yürütmede, yargıda bütünüyle halkımızın beklentilerini karşılayacak diye düşünüyoruz.

-CHP YENİ SİSTEMDE KENDİNE GELECEK GÖRMÜYOR-

Cumhuriyet Halk Partisi, bu yeni sistemde kendisine bir gelecek görmüyor. Alışmışlar belli oranda bir oy almaya, bununla idare ediyorlar. Yeni sistem oluştuğu zaman en az yüzde 50’nin oyunu hedeflemek lazım. Dolayısıyla değişik toplumsal kesimlere açılmak, çok daha kapsayıcı bir siyasetle hareket etmek durumundasınız. Bunu göze alamayanlar karşı çıkıyorlar. Ama inşallah halkımızın desteğiyle Türkiye çok daha iyi bir yönetim sistemine kavuşacak.

Mevcut yönetim sistemimiz, çeşitli zaaflar taşıyor. Ama bu zaaflar, güçlü bir liderimiz olduğu için ve güçlü bir partimiz olduğu için örtülmüş oluyor. Ama bu kurumsal anlamda istikrarı garanti etmiyor.

İşte yeni yönetim sistemiyle istiyoruz ki, istikrar kalıcı olsun ve kurumsal anlamda garanti edilmiş olsun. Şahıslara, partilere bağlı kalmadan da Türkiye uzun vadeli istikrarını garanti etsin. 2023 için, 2053 için, 2071 gibi çok daha uzun vadeli hedeflerimiz için bunun son derece anlamlı ve önemli olduğunu düşünüyoruz.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Milletin, kararı, başımızın, üstünedir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı