Haber Detayı
07 Ocak 2017 - Cumartesi 00:19
 
Özel hastane talebine belediye meclisinden ‘red’ kararı
Bir vatandaşın kendi arsası üzerinde Bingöl’de ulusal bir hastane grubunun özel hastane inşa etmesi için belediyeye yaptığı başvuru belediye meclisinde reddedildi.
GÜNDEM Haberi
Özel hastane talebine belediye meclisinden ‘red’ kararı

Konu ile ilgili Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bingöl Belediye Meclis Grubundan yapılan açıklamada, özel hastanenin Bingöl’de istihdam sağlayacağı, çevre illere olan muhtaçlığın azalacağı belirtilerek, yanlıştan biran önce dönülmesi istendi.

DBP meclis üyelerinin açıklamasında, “Genel olarak ülkemizde özelde de Bingöl’de, günden güne, yatırımların istatistiki olarak düştüğü hem ulusal hem de uluslararası otoritelerce sürekli olarak dile getirilmektedir. Yatırımların düşmesinin hangi ekonomik sonuçlar doğuracağı, artık herkes tarafından çok net bir şekilde bilinmektedir. Bunun için ekonomi okumanız gerekmemektedir. Düz mantıkla anlaşılıp anlatılacak kadar net ve basittir. Bu sebeple, ekonominin gelişmesi işsizliğin de azalması anlamına da geleceğinden, herkesin ve her kurumun, mümkün mertebe yatırımları artıracak ve işsizliği azaltacak girişimlere destek olmasının ve geliştirici tedbirler almasının bir görev olduğunu düşünüyoruz.

Bu bağlamda Bingöl’de bir vatandaşımız, kendisine ait arsası üzerinde ulusal bir hastane grubunun hastane inşa edeceğini belirtmiş ve bu sebepten, arsasının imar durumunun hastane alanı olarak düzenlenmesi talebiyle belediyeye başvurmuştur. Verdiği dilekçe Aralık 2016 Belediye Meclisinde yapılan görüşmelerde iki parti tarafından da olumlu karşılanarak gündeme alınmış ve imar komisyonuna havale edilmişti. İmar komisyonu da yaptığı çalışma sonucu, bir rapor ile belediye ve imar mevzuatı açısında herhangi bir teknik ve yasal engel olmamasına rağmen, komisyondaki DBP grup üyemizin kabul oyuna karşılık, olumsuz olarak neticelendirerek red edilmesi görüşüyle Ocak 2017’de meclise sunmuştur. Bu hafta mecliste yaptığımız tartışma ve görüşmelerde, imar müdürünün bile İmar kanunu açısından herhangi bir engel olmadığını beyan etmesine rağmen, grubumuzun 6 ve AKP’nin 1 meclis üyesinin kabul oyuna karşın oy çokluğu ile yatırımın yapılması engellenmiştir” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Belediye kendi yetkisinin dışında yorumlar yaparak red kararını meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Bu tarz tutumların kabul edilmesi mümkün değildir. Belediyeye düşen kolaylaştırmak ve ön açmaktır. Bu tarz yatırımların ilk aşamalarından biri de imar planındaki değişiklik talebinin yerine getirilmesidir. Böyle bir red kararı yatırımı engellemek demektir.

Yapılacak bu yatırım sayesinde yüzlerce insan iş imkanına kavuşacak ve özellikle çevre illere muhtaçlığımız biraz daha azalacaktı. Bu anlamda kararı tasvip etmediğimizi ve bir an önce yapılan bu yanlışlıktan geri dönülmesini talep ediyoruz.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özel, hastane, talebine, belediye, meclisinden, ‘red’, kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı