Haber Detayı
09 Aralık 2020 - Çarşamba 18:31
 
Satışı büyük kayıp olacak
HDP Meclis Üyesi Aydın Bürçü: “İş hanının satışı belediye için büyük kayıp olacak”
GÜNDEM Haberi
Satışı büyük kayıp olacak

HDP Belediye Meclis Sözcüsü Aydın Bürçün, iş hanının satışının belediye için büyük kayıp olacağını belirterek, belediye iş hanı için çıkan borcun merkezi hükümet tarafından karşılanmasını istedi.

 

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin aldığı karar gereği, daha önce satışı yapılan belediye iş hanının geri alınması karşılığında, iş hanını alan şahıslara 25 milyon 857 bin 820 TL verilmesi gerekiyor. Bingöl Belediyesi, bu parayı ödeyemeyeceğini belirterek, iş hanı için satış kararı çıkardı.

Karar üzerine basın açıklaması yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye Meclis Sözcüsü Aydın Bürçün, iş hanının satışının doğru olmadığını, çıkan borcun merkezi hükümet tarafından karşılanmasını talep ettiklerini söyledi.

AK Parti tarafından yanlış yönetim ve yanlış kararlar almasından dolayı belediye iş hanında yaklaşık 26 milyon TL borç oluştuğunu belirten Bürçün,  “Bingöl Belediye Başkanlığı, elindeki kaynakları doğru kullanıp iş hanını verimli kullanmak yerine, mülkiyeti belediyeye ait olan iş hanını, borcuna karşılık aralık ayı meclis gündemine getirip satış yetkisini, HDP meclis üyelerinin muhalefet şerhine karşı oy çokluğu ile meclisten geçirdi” dedi.

HDP grubu olarak iş hanının satılmasının doğru olmadığını dile getirdiklerini belirten Bürçün, şunları söyledi: “iş hanı belediyenin en değerli taşınmazlarından biridir. Bu iş hanının satışı belediye için büyük bir kayıp olacaktır. Mecliste, belediye yönetiminin merkezi hükümet ile aynı siyasi partiden olduklarını, bu avantajla ilişki geliştirip merkezi hükümet için devede kıl fakat Bingöl Belediyesi için çok büyük meblağ olan 26 milyon TL’lik borç için çaba sarf etmeleri gerektiğini söylememize rağmen işin kolayına kaçıp iş hanının satışından taraf olduklarını mecliste karar alarak belirtmişlerdir.

AKP her nakit ihtiyacında ya değerli mal varlıklarını satıyor ya da Ticari Taksi (T plaka) ve Halk Otobüsü (M plaka) ihaleleri ile nakit ihtiyacını gidermeyi bir parti politikası haline getirmiştir.

Bingöl kamuoyunu bilgilendirmeyi görev ve sorumluluk olarak bilip kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Satışı, büyük, kayıp, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı