Haber Detayı
13 Aralık 2020 - Pazar 14:02
 
SGK’dan borç yapılandırma açıklaması
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bingöl İl Müdürlüğü, 7256 Sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’ hakkında basın açıklaması yaptı.
EKONOMİ Haberi
SGK’dan borç yapılandırma açıklaması

Açıklamada, kanunla, 2020 yılı Ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan kurum alacakları ile takip ve tahsili kuruma verilen alacakların yeniden yapılandırılmaya başlandığı belirtildi.

Borçlarını yapılandırmak isteyenlerin, 31 Ocak 2021 tarihine kadar başvuruların yapılabileceği belirtilen açıklamada, borç yapılandırmanın avantajları şöyle sıralandı:

-Yapılandırma Kanununa göre süresinde ödenen alacaklara, Kanunun yayımlanma tarihinden sonra gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacaktır.

-Yapılandırmadan yararlanmak için herhangi bir teminat istenmeyecektir.  

-Yapılandırmadan önce tatbik edilen hacizler, yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılacaktır.  

-Yapılandırılan borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacaktır.  

-Yapılandırmada ilk iki taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi halinde borcu yoktur yazısı alınabilecektir.  

-Belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlarca yapılandırılan borçlar aylık dönemler halinde azami 120 eşit taksitte ödenebilecektir.  

-İl özel idareleri ve spor kulüplerince yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödenebilecektir.

-Yapılandırma devam ettiği sürece yapılandırma taksitlerinin ve yapılandırma dışındaki borçların süresinde ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanılacaktır.  

-Borcunu yapılandıranlar, ilk taksiti ödemeleri ve cari dönemde 60 günden fazla borçlarının olmaması şartı ile kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: SGK’dan, borç, yapılandırma, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı