Haber Detayı
20 Mayıs 2021 - Perşembe 18:10
 
TIRTIL İSTİLASI BESİCİLERİ MAĞDUR EDİYOR
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl’de ormanları istila eden tırtılların besicileri mağdur ettiğini belirterek, bölgede ilaçlama çalışması yapılmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
TIRTIL İSTİLASI BESİCİLERİ MAĞDUR EDİYOR

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl’de meşe ormanlarını istila eden tırtıl sorununu soru önergesi ile meclise taşıdı.

Aydemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, besicilerin tırtıllar nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi. Aydemir, şu ifadeleri kullandı: “Bingöl'ün özellikle kuzey ilçelerinde, hemen her yıl meydana gelen tırtıl istilası, tüm uyarı ve başvurulara rağmen bir önlem alınmadığı için tekrar baş göstermiş durumda. Özellikle mera ve ormanlık alanlarda, hayvanların otlandığı yerlerde görünen tırtıllar, bölgenin neredeyse tamamının hayvancılıkla uğraştığı alanı istila ettiğinden, yurttaşlarımız çok büyük mağduriyetler yaşamaktadırlar. En kısa sürede gerekli ilaçlama işlemleri yapılmalı, daha büyük mağduriyetlerin önüne geçilmelidir.

Bu bağlamda; her yıl aynı mevsimde yaşanan tırtıl istilasına gerekli kurumların neden önlem almadıkları ile ilgili bir soruşturmanız olacak mı? Mera ve ormanlara daha fazla zarar vermemeleri için bir müdahale olacak mı? İlaçlama çalışmalarını her yıl düzenli hale getirecek misiniz?”

GÜVEÇLİ KÖYÜ SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Güveçli köyünün sorunlarını da meclise taşıdı. Aydemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise verdiği önergede, “Bingöl merkeze bağlı ve şehir merkezine üç kilometre uzaklıkta olan Güveçli Köyü sakinleri, yaşadıkları sorun ve sıkıntıları gerekli yerlere ulaştırmalarına rağmen, muhatap bulamadıkları gibi, herhangi bir adım atılmadığını iddia etmekteler. Yaklaşık bir buçuk yıldır patlayan kanalizasyon borularının onarımının yapılmadığını, kirli suyun içme suyuna ve köyün çevresine karışıp çocuklar başta olmak üzere tüm köyü tehdit etmekte olduğunu ifade etmektedirler. Ayrıca, Bingöl merkeze üç kilometre mesafede olmasına rağmen telefon şebekesi ve internet ağı sıkıntısını da fazlasıyla yaşadıklarını dile getiren hemşerilerimiz, bu ciddi sorunların çözümü için adım atılmasını beklemektedirler.

Bu bağlamda; Kanalizasyon borularının onarımı için defalarca başvuru yapılmasına rağmen herhangi bir çalışma yapılmamasının nedenleri nelerdir? Güveçli Köyüne gerekli alt yapı çalışması yapılacak mı? Güveçli Köyü halkının yaşadığı telefon şebekesi ve internet sıkıntısının giderilmesi için bir çalışmanız olacak mı?” diye sordu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TIRTIL, İSTİLASI, BESİCİLERİ, MAĞDUR, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı