Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 00:04
 
‘Tabela üniversitesi olacak diyenleri Bingöl’e davet ediyorum”
Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen hangar binası ve 50 daireli lojmanın açılış töreninde konuşan Yılmaz, “81 ilimizde üniversite kurarken bazıları itiraz edip, bunlar tabela üniversitesi olacak dediler. O sözleri söyleyenleri Bingöl Üniversitesine davet ediyorum” dedi.
GÜNDEM Haberi
‘Tabela üniversitesi olacak diyenleri Bingöl’e davet ediyorum”

Bingöl Üniversitesi tarafından yapımı tamamlanan hangar binası ve 50 daireli lojmanın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Üniversite kampüsünde düzenlenen törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Vali Kadir Ekinci, Milletvekili Feyzi Berdibek, Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Eski Milletvekili Yusuf Coşkun, Belediye Başkan Vekili Sait Kolak, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi’nin gösterdiği başarı ile Bingöl’ün gururu haline geldiğini söyledi.

Yılmaz, “Başta rektörümüz olmak üzere ekibine de teşekkür ediyorum. Elli yeni lojmanla birlikte üniversitemizin lojman sayısı 240’a çıkmış oldu. Nitelikli uzmanların buraya gelmesi için bu çok önemli. Üniversitemizin başarı sıralaması çok sevindirdi beni. Biz hükümet olarak batıda ne varsa doğuda da o olacak anlayışı ile hareket ettik. 81 ilimizde üniversite kurarken bazıları itiraz edip, bunlar tabela üniversitesi olacak dediler. O sözleri söyleyenleri Bingöl Üniversitesine davet ediyorum. Gelip tabela üniversitesi mi, bilim yuvası olan gerçek bir üniversite mi görsünler. Bingöl Üniversitesi göğsümüzü kabartan örnek bir üniversite. 16 bini aşkın öğrenci, binden fazla personeli var. Kütüphanesi ile sosyal alanı ile sportif alanları ile bilimsel başarısı ile kültürel ve entelektüel çalışmaları ile üniversitemiz kendini ispatlamış durumda. Huzurunuzda rektör hocamızın şahsına gerçekten şükranlarımı sunuyorum. Ankara’da bir milletvekili olarak, bu ilin bir temsilcisi olarak YÖK’ün objektif değerlere göre yaptığı analizlere göre üniversitemizin çok ön sıralarda olması çok önemli. Bırakın yeni kurulan üniversiteleri, köklü üniversiteleri geride bırakıyor. Yayın sayısında, araştırmalarda en ön sıralarda göğsümüzü kabartıyor” dedi.

Rektör Çapak ve ekibine teşekkür eden Yılmaz, şunları söyledi: “Zaten üniversitemiz pilot bir üniversite. Yerel ve bölgesel kalkınmada da öncü bir üniversite. Bu çerçevede de bal başta olmak üzere yöresel kaynakların değerlendirilmesinde çok önemli çalışmalar yürütüyor. Laf üstüne laf koymakla bir şey olmuyor. Taş üstüne taş koymakla işler yürüyor.”

VALİ EKİNCİ: BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ, KENDİNDEN SÖZ EDİLEN ÜNİVERSİTE HALİNE GELDİ

Bingöl Valisi Kadir Ekinci de “12 yıllık süre içerisinde bölgesinde ses getiren çalışmalara imza atan bir üniversitemiz var. Ben huzurlarınızda Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Sadece fiziki anlamda değil, Bingöl üniversitesi aynı zamanda niteliği ve kalitesi ile bölgede ve Türkiye’de kendisinden söz edilen bir üniversite konumuna geldi. Sayın rektörümüze böyle güzel başarılara imza atan bir üniversite ortamı oluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. Açılışını yapacağımız yeni hizmetlerin de hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

ÇAPAK: ÜNİVERSİTEMİZİN BAŞARISI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Açılış programında konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, üniversiteye kısa zaman zarfında çok güzel eserler kazandırdıklarını belirterek, üniversitenin başarısı için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Çapak, “3 buçuk yıl içerisinde 90 tane lojman, BESYO binası, yeni kütüphane, Bingöl’ün belki de bölgenin en güzel ve en büyük kütüphanesini üniversitemize kazandırdık. Şimdi de 3 bin metrekarelik bir hangar ve 50 tane lojmanın açılışını yapıyoruz. Çok yakın zamanda bölgeye hitap edecek hayvan hastanemizin açılışını da yapacağız. 12 bin metrekarelik İlahiyat Fakültesi binamız da bitmek üzere, onun da açılışını yapmış olacağız. Kütüphane binasını yaparken Bingöl’ün en güzel binası diyordum artık İlahiyat Fakültesi için Bingöl’ün en güzel binası diyorum. Çünkü mimari olarak da, alan olarak da Bingöl’e güzel hizmet edecek bir bina oldu. Ormanlık alanın üniversitemize tahsisi, yol ve yeni nizamiye, Genç yolunda yapılan lojmanlar ve hocalarımız için ofisler, Ilıcalar’daki yatırımlarımız gibi güzel işler yaptık. Ayrıca diş hekimliği fakültesi, 60’tan fazla yeni bölüm ile program, BESYO, mimarlık, yüksek lisans ve doktora programları kazandırdık. Bazıları Türkiye’de ilk olarak açılan programlar. Üniversitemize katılan yeni programlar üniversitemize güç katan programlar. Türkiye’nin ilk ve tek Kıraat Enstitüsünü kurduk. Üniversitemizin bölgede sıçramasını sağlayan çalışmalar bunlar. Türkiye’deki sıralamada da üniversitemiz çok iyi bir yerde. Türkiye’deki 148 üniversite arasından 23’üncü sırada yer aldık. Pek çok köklü üniversiteyi geride bıraktık. Üniversitemize dair güzel duygular besleyen ve emek veren herkesin burada emeği var. Üniversite hepimizin. Bu şehir, bu ülke hepimizin. Ben ömrü üç bölüme ayırıyorum. Dün, bugün ve yarın. Dün geçti, yarın belli değil. Yaşanan an en önemli andır. Dolayısıyla her birimizin yaşadığı an en kıymetli andır. Biz bu düsturla çalıştık, çalışmaya devam da edeceğiz” diye konuştu.

Milletvekili Feyzi Berdibek ise, “Biz üniversitemizin bu kadar kısa sürede devasa bir kurum haline geleceğini düşünemezdik. Şimdi bakıyorum Türkiye’de 23’üncü sırada olmak kolay bir iş değil. 16 bin 500’den fazla öğrenci, dile kolay bu kadar kısa sürede böyle büyümek. Türkiye’nin en güzel kampüslerinden biri. Hem fiziki açıdan hem de bilimsel başarı açıdan çok güzel bir üniversitemiz var. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak’ı tebrik ediyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Tabela, üniversitesi, olacak, diyenleri, Bingöl’e, davet, ediyorum”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
‘Tabela üniversitesi olacak diyenleri Bingöl’e davet ediyorum”
Yorumlar
Haber Yazılımı