Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 23:41 Bu haber 1972 kez okundu
 
Trafik terörüne DUR diyelim
- Bingöl İl Emniyet Müdürlüğünce, Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası dolayısıyla program düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
Trafik terörüne DUR diyelim

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programda konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, son 30 yılda 300 bin insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini söyledi.

Trafik terörüne kurban verilen 300 bin insanın heba edildiğini, tamamen kaybedildiğini kaydeden Köşger, şunları söyledi:

“Son 30 yılda 300 bin insanımızı trafik kazalarında kaybetmişiz. Son 30-35 yılda 30 bin insanımızı teröre kurban verdik. Terör nedeniyle kaybettiğimiz insanlarımız bizim şehitlerimizdir. Şehitlerin hiç olmazsa öbür dünyada bir karşılığı var. Şehitlerimizin geride bıraktığı ailelerine ve çocuklarına da devletimiz sahip çıkıyor. Bu 300 bin insan, trafik terörüne kurban verdiğimiz 300 bin insan tamamen heba edilmiş, tamamen kaybedilmiş insan gücümüz, beşeri sermayemiz. Çok ciddi, çok vahim bir rakam. Bu hakikaten üzücü bir durum”

Yolların iyileştirilmesi ve standartlara uygun hale getirilmesiyle de trafik kazalarına bir çözüm olmayacağını ifade eden Köşger, “Bu anladığım kadarıyla yolların iyileştirilmesi, standartlara uygun hale getirilmesiyle de çözülmesi görülmüyor. Son 10 yılda araç sayısı yüzde 75 artmış, trafik kazası ise yüzde 120 artmış, yolların standarttı, araçların standarttı yükseltiliyor buna rağmen trafik kazaları daha da artıyor. İstatistiklere göre kazaların yüzde 90’nı sürücü hatası, demek ki bizlerin hatası.”

“YILDA 1 MİLYON 300 BİN İNSAN TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBEDİYOR”

İl Emniyet Müdürü Metin Akay ise, Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre dünyada her yıl 1 milyon 300 bine yakın insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini, 50 milyona yakın insanında yaralandığını söyledi.

Akay, “Trafikte bu tür hataların devam etmesi durumunda 2020 yılında trafik kazaları sonucunda 1 milyon 900 bin insanın hayatını kaybedeceği öngörülmektedir. Dünyadaki ölüm nedenleri sıralandığında trafik kazaları 9. Sırada yer almaktadır” dedi.

2016 YILINDA 994 TRAFİK KAZASI MEYDANA GELDİ

Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdür Vekili Özcan Alıcı, Bingöl’de 2015 yılında 57 bin 160 kişide sürücü belgesi varken, 2016 yılında yüzde 4,5’lik artışla 59 bin 742’ye yükseldiğini söyledi.

2015 yılında Bingöl’de 14 bin 84 tescilli araç varken, 2016 yılında yüzde 5’lik artışla 14 bin 764’e yükseldiğini kaydeden Alıcı, şunları söyledi: “Bir yılda 680 araç ve 2 bin 582 sürücü Bingöl trafiğine dahil oldu. Trafik Güvenliğini tehlikeye atan temel trafik kuralı ihlalleri ise aşırı hız, kırmızı ışık ihlalleri, yorgun ve uykusuzluk, cep telefonu ile konuşmak, alkol ve narkotik madde etkisinde araç kullanma, emniyet kemeri, kask gibi koruyucu tedbirler almamak”

2015 yılında Bingöl’de toplam bin 24 trafik kazasının meydana geldiğini ve bu kazalarda 9 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 207 kişinin de yaralandığını açıklayan Alıcı, 2016 yılında ise, 994 trafik kazasının meydana geldiğini, 4 kişinin öldüğü ve 905 kişinin de yaralandığını söyledi. 

Konuşmanın ardından "Trafik Haftası" etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Bingöl'de yılın şoförü, trafik polisi ve zabıta memuru seçilen görevliler ödüllendirildi.

Etkinliğe, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, vali yardımcısı Cevat Gün, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trafik, terörüne, DUR, diyelim,
Yorumlar
Haber Yazılımı