İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, aralarında Bingöl’ün de yer aldığı 13 ilde büyük bir uyuşturucu operasyonu gerçekleştirildiğini duyurdu.

Jandarma tarafından düzenlenen “NARKOÇELİK-24” operasyonları kapsamında uyuşturucu madde imalatçıları ve bunların satışını yapan sokak satıcılarına yönelik geniş çaplı bir operasyon yapıldı. Bu operasyonlarda, 911 kg uyuşturucu madde, 10 milyon 995 bin kök kenevir ve kök skunk ile 13 bin adet uyuşturucu hap ele geçirildi.

Operasyonlarda 83 zehir taciri ve sokak satıcısı yakalanırken, bunlardan 28’i tutuklandı, 17’sine adli kontrol kararı verildi ve 5 kişinin işlemleri sürüyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Ülkemizi zehir tacirlerinden ve sokak satıcılarından temizlemeye kararlıyız. Aydınlık geleceğimiz olan gençlerimizi zehirlemelerine asla izin vermeyeceğiz!" şeklinde kararlılığını vurguladı.

Cumhuriyet Başsavcılıkları, Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde İl Jandarma Komutanlıklarınca; Adıyaman, Ağrı, Antalya, Bingöl, Diyarbakır, İstanbul, Aydın, Erzurum, Ankara, Van, Mersin, Kırklareli ve Gaziantep olmak üzere 13 ilde "NARKOÇELİK-24” operasyonları düzenlendi.

Operasyonlarda illerde  ele geçirilen uyuşturucu miktarları, yakalanan zehir tacirleri ve sokak satıcıları şöyle;

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca yapılan arazi operasyonunda; 494 kg esrar ile 10 milyon 202 bin kök kenevir ve kök skunk ele geçirildi. 2 Zehir Taciri yakalandı ve tutuklandı.

Antalya İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonda; 11 kg skunk, 92,5 kg eroin, 36 kg esrar ele geçirildi. 18 Zehir Taciri yakalandı. 8’i tutuklandı. 10’u hakkında adli kontrol kararı verildi.

Adıyaman İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonda; 22,5 kg esrar, 5 bin 726 adet kök kenevir ele geçirildi.1 Zehir Taciri yakalandı ve tutuklandı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonda;4 kg likit esrar ele geçirildi. 3 Zehir Taciri yakalandı.3’ü de tutuklandı.

Kırklareli İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonda; 795 bin adet kök kenevir ve kök skunk ele geçirildi.1 Zehir Tacirinin adli işlemleri sürüyor.

Ağrı İl Jandarma Komutanlığı ve Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce yapılan operasyonda; 10 kg metamfetamin ve 13 bin 180 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. 2 Zehir Taciri yakalandı. 2’si de tutuklandı.

Aralarında Bingöl’ünde Yer Aldığı 75 İlde Operasyon Aralarında Bingöl’ünde Yer Aldığı 75 İlde Operasyon

Bingöl İl Jandarma Komutanlığınca yapılan arazi operasyonunda; 200 kg toz esrar ele geçirildi.

Erzurum İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonda; Muhtelif miktarlarda uyuşturucu madde ve uyuşturucu hap ele geçirildi.11 Sokak Satıcısı yakalandı. 5’i tutuklandı. 1’i hakkında adli kontrol kararı verildi.

Aydın İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonunda; Muhtelif miktarda uyuşturucu madde ele geçirildi.38 Sokak Satıcısı yakalandı.4’ü tutuklandı. 6’sı hakkında adli kontrol kararı verildi.

Ankara İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonda; 2 kg skunk ve Muhtelif miktarda kök skunk ele geçirildi. 2 Zehir Taciri yakalandı. 2’si de tutuklandı.

Van İl Jandarma Komutanlığınca yapılan arazi operasyonunda; 35,5 kg metamfetamin ele geçirildi.

Mersin İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonda; 4 kg bonzai ile Muhtelif miktarda uyuşturucu hap ele geçirildi. 1 Zehir Taciri yakalandı ve tutuklandı. 

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonda; Muhtelif miktarda metamfetamin, kubar esrar ve eroin ele geçirildi.4 Zehir Taciri yakalandı. 4’ünün de adli işlemleri sürüyor.

HABER MERKEZİ