Haber Detayı
30 Temmuz 2021 - Cuma 18:11
 
BUĞDAY İÇİN ÖNEMLİ PROJE
"Buğdaya Özgü Mikrobiyal Konsorsiyumun Kurulması ve Konsorsiyumun Polihipe Polimerine Immobilizasyonu Yoluyla Yeni Biyogübre Formülasyonunun Tasarımı" projesi TÜBİTAK tarafından desteklenecek.
EĞİTİM Haberi
BUĞDAY İÇİN ÖNEMLİ PROJE

Bingöl Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Veysel Süzerer ile Dr. Öğr. Üyesi Yasin Demir’in araştırmacı olarak yer aldığı ve yürütücülüğünü Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yelda Özden Çiftçi’nin gerçekleştirileceği, Gebze Teknik Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve HEKTAŞ A.Ş. birlikteliğinde Üniversite-Üniversite ve Üniversite-Sanayi İşbirliğinde yürütülecek "Buğdaya Özgü Mikrobiyal Konsorsiyumun Kurulması ve Konsorsiyumun Polihipe Polimerine Immobilizasyonu Yoluyla Yeni Biyogübre Formülasyonunun Tasarımı" başlıklı proje TÜBİTAK’dan destek aldı.

Proje kapsamın, ülke için en önemli tahıl ürünü olan buğday üretiminde kullanılan ve çoğunlukla ithal edilen kimyasal gübreler yerine, buğdaya özgün görece kontrollü salınım yapan mikrobiyal gübre formülünün geliştirilerek bir prototip ürün ortaya çıkartılması ve buğdayın üretim maliyetinin görece azaltılması amaçlanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BUĞDAY, İÇİN, ÖNEMLİ, PROJE,
Yorumlar
Haber Yazılımı