Haber Detayı
13 Aralık 2018 - Perşembe 00:30
 
Çapakçur Mikro Havzasında İnceleme
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Ahmet İpek, Çapakçur Mikro Havzasının erozyon açısından bir laboratuvar gibi olduğunu belirterek, “hem buradaki erozyon çalışmalarını izlemeye devam edeceğiz hem de Çapakçur Mikro havzasını Uluslararası bir eğitim sahası haline getirmeye çalışacağız” dedi.
GÜNDEM Haberi
Çapakçur Mikro Havzasında İnceleme

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürü Ahmet İpek, Bingöl, Van, Bitlis, Muş ve Elazığ’da incelemelerde bulundu.

ÇEM Genel Müdürü Dr. Ahmet İpek, Emekli Orman Genel Müdürü Abdurrahman Sağkaya, Havza Planlama ve Arazi Islahı Dairesi Başkanı Kürşat Yıldırım, Havza İzleme Uzmanı Serpil Acartürk’ten oluşan heyet, Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (MNHRP) kapsamında Bingöl, Van, Bitlis, Muş ve Elazığ illerinde 6 incelemelerde bulundu.

Heyete, MNHRP İzleme ve Değerlendirme Danışmanı Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaaddin Yüksel, Elazığ Orman Bölge Müdür Yardımcısı Halim Özdemir, Arş. Gör Alperen Meral, Bingöl Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, Toprak Muhafaza Şefi Kazım Göldaş ile MNHRP Orman mühendisleri Mücahit Aybek ve Mahmut Yılmaz eşlik etti.

Bölge illerini ziyaret ettikten sonra Bingöl’de Çapakçur Mikro Havzasında incelemelerde bulunan ÇEM Genel Müdürü Ahmet İpek ve beraberindekiler, sahada, Havza Planlama ve Arazi Islahı Dairesi Başkanı Kürşat Yıldırım ve teknik heyetten bilgi aldı.

Çapakçur Mikro Havzasında, Orman Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünün uyum içerisinde çalıştığını belirten İpek, “ÇEM Genel Müdürlüğü olarak havzada yağışlardan sonra yamaçlarda ve derelerde meydana gelen yüzeysel akışlar ile havzada meydana gelen erozyon, sediment ve toprak kayıplarını ölçmek için tesisler kurduk. Anlık olarak yağış ve yüzeysel akışları takip ediyoruz. Ancak havzanın genel yapısı itibariyle şiddetli erozyona maruz olduğunu söyleyebiliriz.

Nitekim 13 Nisan 2017’ de yaşanan 87mm’lik ekstrem yağıştan sonra Çapakçur deresindeki DSİ tersip bentleri ile köprünün yıkıldığını ve maddi zararlar meydana geldiğini biliyoruz. Yukarı havzada yapılan bu çalışmaların, yapılan ölçümler sonrası, erozyonu ve yamaçlardan gelen yüzeysel akışı kısmen de olsa engellediğini görmekteyiz.

Havzadaki toprak muhafaza ve erozyon kontrolü çalışmalarına hem ÇEM, hem de OGM olarak devam edeceğiz. Çapakçur Mikro havzası erozyon açısından adeta bir laboratuvar gibi görünüyor. Bundan sonra hem buradaki erozyon çalışmalarını izlemeye devam edeceğiz hem de Çapakçur Mikro havzasını Uluslararası bir eğitim sahası haline getirmeye çalışacağız. Havza için erozyon açısından koruyucu etkisinin yanı sıra, Bingöl Balının kalitesi açısından önem arz eden Geven ve diğer bitkiler için de çalışmalar yürüteceğiz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çapakçur, Mikro, Havzasında, İnceleme,
Yorumlar
Haber Yazılımı