Haber Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 17:54
 
DANIŞTAY DA ‘HAYVANLAR ÖLDÜRÜLMESİN’ DEDİ
Danıştay 13’üncü Dairesi, Erzurum Bölge İdaresi Mahkemesinin yaban hayvanlarının öldürülmesi için açılan ihalelerin iptali yönündeki kararını onadı, bakanlığın temyiz başvurusunu reddetti.
GÜNDEM Haberi
DANIŞTAY DA ‘HAYVANLAR ÖLDÜRÜLMESİN’ DEDİ

Bingöl ile birlikte birçok ilde yaban hayvanlarının ihale yoluyla öldürülmesine karşı açılan davalarda, ihalelerin durdurulması yönünde karar verildi.

Bingöl’de de Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu kararıyla 2020 yılında 5 Yaban Keçisi ve 5 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin öldürülmesi için ihaleler açıldı. Bingöl Barosu, ihalelerin iptal edilmesi için dava açtı.

Baronun açtığı davada, Erzurum 1. İdare Mahkemesi, hayvan ölümlerinin durdurulması yönünde karar verdi.

Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı, bölge idare mahkemesi kararının temyizi için Danıştay’a başvurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığının temyiz başvurusunda, Türkiye’nin, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (BERN Sözleşmesi) kapsamında yaban keçisi için çekince koyduğu belirtilerek, sözleşmeye aykırılığın söz konusu olmadığı, avlanma konusunda satış ihalesinin gerçekleştirildiği, kotaların her avlak veya saha için ayrı ayrı belirlendiği, hukuka ve mevzuata aykırı bir durum bulunmadığı belirtildi.

Dosyayı görüşen Danıştay 13. İdare Mahkemesi, Tarım ve Orman Bakanlığının temyiz başvurusunu reddederek, bölge idare mahkemesinin ölüm ihalelerinin iptal edilmesi yönündeki kararını onadı.

MAHKEME KARARLARINA RAĞMEN 2021 YILINDA KOTALAR ARTTIRILDI

2020 yılında yaban hayvanlarının öldürülmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonunca ihaleler yapıldı. Bingöl’de 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi ve 7 Yaban Keçisi olmak üzere 14 yaban hayvanını öldürme ihaleleri yapılırken, birçok kuruluş ihalelerin iptali için ülke genelinde bölge idare mahkemelerine başvurdu. Bölge idare mahkemeleri, ihalelerin iptali yönünde karar vermesine rağmen kararlar uygulanmıyor.

Bingöl’de geçen yıl Merkez Av Komisyonu tarafından 7 Yaban Keçisi ve 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin avlanmasına izin verilirken, bu yıl sayı arttırıldı. 2021-2022 sezonunda, 12 yaban Keçisi ve 4 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin öldürülmesi izni çıktı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DANIŞTAY, DA, ‘HAYVANLAR, ÖLDÜRÜLMESİN’, DEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı