Haber Detayı
20 Eylül 2021 - Pazartesi 10:01
 
Deprem konutları yapılmadı
Karlıova İlçesinde meydana gelen depremin ardından Adaklı, Karlıova ve Yedisu’da binlerce yapı hasar görürken ağustos ayı itibariyle 40 konut ve 140 ahırın yapımına başlandığı bildirildi.
GÜNDEM Haberi
Deprem konutları yapılmadı

Karlıova İlçesinde Haziran 2020’demeydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan ve hasar görev vatandaşlar için konutlar hala yapılamadı. Aynı depremde Erzurum’un Çat İlçesinde evleri hasar gören vatandaşlar için yapılan konutlar bitme aşamasına gelirken, Bingöl’ün Adaklı, Karlıova ve Yedisu ilçelerinde sorunlar giderilemedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ağustos ayı itibariyle 3 ilçede 70 konut ve 140 ahırın yapımına başlandığını söyledi.

CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ ÖNERGE VERDİ

Konut yapımlarının gecikmesi üzerine CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, meclise soru önergesi vererek konuyu gündeme getirdi.

Serter, soru önergesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltmişti:

“Haziran 2020'de Bingöl'de meydana gelen ve Bingöl'ün Yedisu ve Karlıova ilçelerini etkileyen büyük deprem sonrasında bölgeye söz verilen konutlar yapılmamıştır, insanlar konteyner evlerde yaşamak zorunda bırakılmıştır. Ayrıca, o bölgeye TOKİ tarafından yapılan konutlar için istenen bedeller bölge insanları tarafından karşılanamamaktadır. Ayrıca depremde, bölgedeki okul da yıkılmıştır.

Bu bağlamda, Haziran 2020'de Bingöl'de olan deprem sonrası bakanlığınızca bölgeye yapılan yatırımlar neler olmuştur? İki ilçede, o ilçelerde yaşayan insanlara yönelik acil devlet destekli konutlar yapılması söz konusu mudur? Bakanlığınızca bölgede yapılan TOKİ konutlarının bölge insanlarının karşılayacağı ödeme sistemiyle bölge halkına verilmesi noktasında bakanlığınızca atılacak adımlar nelerdir? Bakanlığınız Bingöl'ün Karlıova veya Yedisu ilçesi için bir okul projesi söz konusu mudur?”

BAKAN KURUM’UN CEVABI

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter’in soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremde evleri ve ahırları hasar gören vatandaşlar için 550 köy evi, 570 ahır ve Karlıova İlçesi Yeşilyurt Mahallesinde 180 konut yapımının planlandığını söyledi.

Bakan Kurum, bölgede yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Bingöl'de meydana gelen deprem kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve AFAD işbirliği ile Karlıova, Adaklı ve Yedisu ilçelerinde 5 etapta toplam 550 köy evi, 570 ahır ve Karlıova İlçesi Yeşilyurt Mahallesinde ise 180 konut yapımı planlanmıştır.

Bingöl İli Adaklı, Karlıova ve Yedisu İlçeleri 70 Adet Köy Evi ve 140 Adet Ahır inşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşinin ihalesi yapılarak inşaatına başlanılmış olup yıl içinde inşaatı tamamlanacaktır.

Bingöl İli Adaklı, Karlıova ve Yedisu ilçeleri 4. Etap 210 Adet Köy Evi ve 5 Adet Ahır İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi' nin ihalesi 21.06.2021 tarihinde, Bingöl İli Adaklı, Karlıova ve Yedisu İlçeleri 5. Etap 200 Adet Köy Evi ve 5 Adet Ahır İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşinin ihalesi de 23.06.2021 tarihinde yapılmış olup sözleşme imzalama aşamasındadır.

"Bingöl İli Adaklı, Karlıova ve Yedisu ilçeleri 2 Etap 35 Adet Köy Evi ve 200 Adet Ahır İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi" ile "Bingöl İli Adaklı, Karlıova ve Yedisu İlçeleri 3 Etap 35 Adet Köy Evi ve 220 Adet Ahır İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşinin ihaleleri 13.07.2021 tarihinde yapılmış olup, değerlendirme aşamasındadır.

Karlıova İlçesi Yeşilyurt Mahallesinde AFAD talebi olan 180 adet çok katlı konut yapımı için proje çalışmaları devam etmektedir.

Deprem kapsamında TOKİ tarafından inşa edilen tüm konutlar AFAD'a teslim edilmekte ve AFAD tarafından afetzede hak sahiplerine dağıtılmaktadır. Bu konutlara ilişkin başvurular, satış ve geri ödeme şartları (borçlandırma), hak sahiplerinin belirlenmesi ve becayiş hakkı vb. AFAD Başkanlığı tarafından belirlenmektedir.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na Karlıova veya Yedisu ilçelerinde okul yapılması konusunda ise herhangi bir talep iletilmemiştir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Deprem, konutları, yapılmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı