Haber Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 17:45
 
ESNAFIN İCRAYA VERİLMESİ MECLİS GÜNDEMİNDE
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Türkiye Diyanet Vakfı’nın Bingöl’deki kiracılarını icraya verdiğini belirterek, konuyu meclise taşıdı.
SİYASET Haberi
ESNAFIN İCRAYA VERİLMESİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Meclise soru önergesi vererek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılmasını isteyen Aydemir, “Bingöl ilinde, Diyanet Vakfına ait 114 iş yerinin esnafları, kira alımlarında kolaylık beklerken vakıf tarafından kiraların ödenmesi adına icraya verilmişlerdir. Pandemi sebebi ile sürekli olarak kısmi ve tam kapanmadan muzdarip olan esnaflar, hiçbir gelir elde edemedikleri bu dönemde, bir inanç kurumu tarafından ödeme yapılmasına zorlanmakla beraber, mahkeme kararıyla tamamen çaresiz bırakılmışlardır.

Tepkiler üzerine mahkeme kararının bir süre durdurulduğu esnaflara ifade edilmiş fakat resmi bir prosedürün henüz uygulanmadığı yine esnaflarımız tarafından dile getirilmiştir. Yani icra ve ödeme emri hali hazırda devam etmektedir. Esnaflarımızın beklentileri, mahkeme kararının derhal durdurulması ve yine mahkeme kararı ile kendilerine tebliğ edilmesi yönündedir.

Bu bağlamda; Diyanet Vakfına bağlı iş yerlerine mahkeme kararı ile yapılan ödeme emirlerini durduracak mısınız? Geçmiş dönemlere ait kira borçlarının alınmaması konusunda talimatınız olacak mı? Bu işyerlerinden, pandemi sonlanana kadar kira alınmaması için bir adım atacak mısınız?” diye sordu.

GENÇ İLÇESİNDE AMBULANS YETERSİZLİĞİ

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Genç İlçesinde yaşanan ambulans yetersizliğini de meclise taşıdı.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılması talebiyle verdiği önergede, “Nüfusu yaklaşık 35 bin olan Bingöl'ün Genç İlçesinde yaşanan ambulans yetersizliği, acil durumlarda yurttaşlarımızı çaresiz bırakmaktadır. Bingöl'ün en büyük ilçelerinden birisi olarak bilinen Genç ilçesinde, hemşerilerimizin iddia ettikleri üzere, acil durumlarda ambulans sıkıntısından dolayı ilk müdahalelerin her zaman geç ve yetersiz kaldığı ifade edilmektedir. Uzun yıllardır yaşanan bu sıkıntı Bakanlığınız tarafından çözüm beklemektedir.

Bu bağlamda; Genç Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren kaç adet ambulans vardır? Ambulans sayıları hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Daha hızlı ve ilk müdahalelerin zamanında yapılabilmesi için gerekli adımları atıp, eksiklikleri giderecek misiniz?

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ESNAFIN, İCRAYA, VERİLMESİ, MECLİS, GÜNDEMİNDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı