Haber Detayı
08 Şubat 2021 - Pazartesi 18:00
 
GENÇLİK MERKEZİ TEKRAR AÇILMALI
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Beşyol mevkiinde bulunan gençlik merkezinin kapatılması ile ilgili meclise soru önergesi verdi.
GÜNDEM Haberi
GENÇLİK MERKEZİ TEKRAR AÇILMALI

Beşyol mevkiinde yıllardır faaliyet gösteren gençlik merkezi kapatıldı. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Arıkan, konu ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet M. Kasapoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise soru önergesi sundu.

Aydemir, önergede, “Bingöl Merkezde Beşyol mevkii olarak bilinen, dört mahalleyi birbirine bağlayan ve bu mahalleleri genel anlamda yoksul insanların oluşturduğu alanda, Gençlik Spor Müdürlüğüne ait Gençlik Merkezi bulunmaktaydı. Birçok sosyal ve sportif faaliyetler yürütülen bu tesis yüksek kira gerekçesi ile kapatılmıştır. Özellikle maddi durumu iyi olmayan gençlerin tercih ettikleri tesis, gençlerimizi birçok kötü alışkanlıklardan koruduğu gibi spora, sosyal faaliyetlere de teşvik etmekteydi. Ailelerin ve Bingöl halkının talebi, bu konuyu gündemimize alıp, tesisleri tekrar faal hale getirmeniz yönündedir.

Bu bağlamda; kapatılan gençlik merkezinin kapatılma gerekçeleri olarak tarafınıza ulaşmış yazılı veya sözlü bir beyan var mıdır? Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutan sportif faaliyetlerin yürütüleceği tesisleri tekrar açacak mısınız? İş istihdamına da katkı sağlayan yeni gençlik merkezi projeleriniz olacak mı? Bingöl Beşyol Mevkiinde ihtiyaç ve talep yoğunluğu dikkate alınıp kapatılan gençlik merkezini tekrar açılıp faaliyet gösterecek mi?” diye sordu.

GENÇLER YURTDIŞINA ÇIKMAK İSTİYOR

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, meclise sunduğu diğer bir soru önergesinde ise, gençlerin yurtdışına gitmek istediğini belirterek, yoğun talep karşısında Dışişleri Bakanlığının bir çalışmasının olup olmadığını sordu.

Aydemir, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle sunduğu önergede, şu ifadelere yer verdi: “Bingöl ilinde yaptığımız kamuoyu araştırmalarında karşımıza çıkan tablo, gelecek adına büyük bir karamsarlık göstermektedir. Pandemiden sebep kapatılan işletme sayılarında ve çıkarılan işçi, işsiz kalan yurttaş konusunda karşımıza çıkan rakamlar özellikle genç nüfusu yurt dışına gitmeye teşvik etmektedir. Yaptığımız çalışmalarda son 9 ayda yaş ortalaması 19 ile 45 olan yurttaşların yaptıkları vize başvurularının sayısı bini aşmaktadır. Bu sadece resmi yollarla yurt dışına gitmek isteyen yurttaşların sayısı. Gerekçelerin nerdeyse tamamına yakınının işsizlik ve geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı olduğu görülmektedir. Bu hızla devam etmesi halinde Bingöl ilinde genç nüfus giderek erime tehdidi ile karşı karşıya kalabilir.

Bu bağlamda; yurtdışına çıkma konusunda ki yoğun talep karşısında bir çalışma yürütecek misiniz? Genç nüfusun ülkeyi terk etme durumunun önüne geçmek için bir çalışmanız olacak mı?”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GENÇLİK, MERKEZİ, TEKRAR, AÇILMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı