Haber Detayı
21 Mayıs 2021 - Cuma 17:02
 
İLAHİYAT FAKÜLTESİNİN İSMİ DEĞİŞTİ
Bingöl Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren İlahiyat Fakültesinin ismi ‘İslami İlimler Fakültesi’ olarak değiştirildi
EĞİTİM Haberi
İLAHİYAT FAKÜLTESİNİN İSMİ DEĞİŞTİ

Bazı üniversiteler bünyesinde yeni fakülteler kurulması, fakültelerin kapatılması ve bazıların isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazetede yayınlandı.

Karara göre, Bingöl Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren İlahiyat Fakültesinin ismi İslami İlimler Fakültesi olarak değiştirildi.

İlahiyat Fakültesi, 13 Şubat 2011 tarihinde kuruldu. Fakülte bünyesinde Temel İslâm Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri, İslâm Tarihi ve Sanatları Bölümleri bulunuyor.

2020–2021 eğitim ve öğretim yılından itibaren fakültemizin 4 yıllık lisans düzeyinde I. öğretim programında 493, II. öğretim programında da 378 olmak üzere toplam 871 öğrencisi bulunuyor. Fakültede, 5 profesör,  6 Doç. Dr., 19 doktor öğretim üyesi, 4 öğretim görevlisi, 22 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 56 akademik personel görev yapıyor.

YENİ FAKÜLTELER KURULDU

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, Nişantaşı Üniversitesi’ne Diş Hekimliği Fakültesi ve Tıp Fakültesi kuruldu. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ne Spor Bilimleri Fakültesi, Ege Üniversitesi’ne Ödemiş Sağlık Bilimleri Fakültesi, Trabzon Üniversitesi’ne Kur’an-ı Kerim Araştırmaları ve Kıraat İlmi Enstitüsü, Gümüşhane Üniversitesi’ne Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Avrasya Üniversitesi’ne İletişim Fakültesi, Dicle Üniversitesi’ne Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne Bolvadin Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Amasya Üniversitesi’ne Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi kuruldu.

Ege Üniversitesi İzmir Ödemiş Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü, Afyon Kocatepe Üniversitesi Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi kapatıldı.

Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ismi ise İslami İlimler Fakültesi, İstanbul Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin ismi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İstanbul Kent Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin ismi ise İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi olarak değişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İLAHİYAT, FAKÜLTESİNİN, İSMİ, DEĞİŞTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı