Haber Detayı
28 Haziran 2018 - Perşembe 18:29
 
Kentsel dönüşüm enkazı yeşerdi
Kültür Mahallesinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılan konutlar yerine yenileri yapılmayınca, enkazlar arasında otlar yeşermeye başladı.
GÜNDEM Haberi
Kentsel dönüşüm enkazı yeşerdi

Gündeme geldiği andan itibaren vatandaşların mağduriyetine yol açan Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinde mağduriyet devam ediyor. Bingöl Belediyesi meclisi karartıyla Kültür Mahallesi’ndeki 151 dönümlük alan 2011 yılında kentsel dönüşüm projesi kapsamına alındı. 2014 yılında belediye başkanının değişmesiyle projede değişikliğe gidildi. Geçen 7 yıllık süre zarfından vatandaşların konutlarını daire karşılığında müteahhitlere vermesine izin verilmezken, belediye tarafından da çalışma yapılmadı.

YIKIM MAYIS 2017’DE YAPILDI

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında konut yıkımları Mayıs 2018’de başladı. Belediye yetkilileri, inşaat çalışmalarının 2018 yılı inşaat sezonu ile birlikte başlayacağını bildirdi. ancak yıkımın üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine 2018 yılında yaza girilmesine rağmen konutların yapımına başlanmadı, sadece 3 etabın ihalesi yapılabildi. 12-13 Haziran 2018 tarihlerinde yapılan 3 etabın ihalesi henüz sonuçlanmazken, 4. etap ihalesinin ne zaman yapılacağı açıklanmadı.

Konut yapımlarına belediyenin söz verdiği tarihte başlanmayınca, konut enkazları da olduğu gibi bırakıldı. Yıkım üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen yeni konut yapımlarına başlanmayınca enkazın üzerinde insan boyunu aşan otlar yeşerdi.

“İKİNCİ DAİRELER İÇİN DE KİRALAR ÖDENECEK” DENİLDİ

Kültür Mahallesinde uygulanması planlanan ikinci etap kentsel dönüşüm projesi kapsamında evleri yıktırılan hak sahiplerinden birden fazla dairesi olanlara şimdiye kadar bir kira verildi. Birden fazla dairesi yıkılan hak sahipleri, yıktırılan diğer daireleri içinde kira talebinde bulundu, ancak şuana kadar bu daireler için kira ödemeleri yapılmadı. Bingöl Belediyesi, 2018 Mart ayında hak sahiplerine gönderilen SMS’de, birden fazla dairesi olanlara, diğer daireler içinde kira ödemelerinin yapılacağını bildirdi. Bingöl Belediyesi tarafından hak sahiplerine gönderilen mesajda, “Kentsel dönüşüm projesi kapsamında bir ve daha fazla dairesi yıkılan vatandaşlarımızın bir kirası bakanlıkça ödenmektedir. Diğer kira veya kiralar belediye başkanlığımızca ödenecektir. Konu hakkında gerekli çalışmalar devam etmektedir” denildi. Ancak aylar geçmesine rağmen kentsel dönüşüm alanında iki ve daha fazla dairesi bulunanlara herhangi bir ödeme yapılmadı.

KİRALAR EKSİK YATTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2018'de ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımları, Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki (TÜFE) artışa göre güncellendi.

Buna göre,  kentsel dönüşüm kira bedeli Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis'te 595 lira oldu. Bu şehirlerde kiracılara bir kereye mahsus bin 190 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 2 bin 975 lira ödenmesi gerekiyordu.

Ancak Bingöl Belediyesi, 3 aylık kira bedeli olarak hak sahiplerinin hesabına bin 605 TL yatırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirlediği fiyatlara göre, aylık 595 TL kira yatırılması gerekirken, belediye 535 TL olan 2017 fiyatlarına göre kira ödemelerini yapmaya devam etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kira desteği bedelleri yeniden belirlenirken, 2018 fiyatlarına göre kiracılara bir defaya mahsus bin 70 TL, sınırlı ayni hak sahibine ise bir defaya mahsus 2 bin 675 TL ödeme yapılması gerekiyordu. Bingöl Belediyesi bu parayı da hak sahiplerine ödemedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kentsel, dönüşüm, enkazı, yeşerdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı