Haber Detayı
28 Nisan 2017 - Cuma 22:47
 
Lavantalar baş gösterdi
İngiltere’de yaşayan Bingöllü Dicle Sertkaya’nın girişimleriyle 3 dekar alanda gerçekleştirilen lavanta demostrasyonu, karların erimesiyle baş göstermeye başladı.
GÜNDEM Haberi
Lavantalar baş gösterdi

Ekilebilir arazinin çok az olduğu ve geçimin daha çok hayvancılık faaliyetlerine yoğunlaştığı Bingöl’de, kurak alanlarda yetişme kabiliyeti bulunan ve pazar sorunu olmayan Lavanta ekimi, Bingöllülerde büyük bir heyecan yaratmıştı.

İngiltere’de yaşayan Bingöllü Dicle Sertkaya, memleket sevdasıyla başlattığı lavanta ekim projesiyle bölgeye bir katma değer sağlamak amacıyla 2016 yılında Karer bölgesinde gerçekleştirilen lavanta demostrasyonu, karların erimesiyle baş göstermeye başladı.

2015 yılı boyunca Lavanta ekimi konusunda araştırmalar yapan ve elde edilen sonuçla, memleketi Bingöl’de çalışma yapmaya karar veren Sertkaya, Lavanta ekiminin olumlu sonuç vermesiyle bölgeye ekonomik anlamda ciddi bir kazanç sağlayacak.

İngiltere, Fransa ve Bulgaristan’daki lavanta üreticisi firmalar ile iletişim kuran Sertkaya,  çok önemli bilgilere ulaşarak, Mart 2016’da Lavanta ekimini yapmaya karar verdi.

Bölge halkının kaderini Lavanta ile değiştirmeye karar veren Sertkaya, yaptırdığı fizibil çalışmalar sonucu Demostrayon alanı olarak Karer bölgesindeki 3 dekarlık bir parselde lavanta ekimi gerçekleştirdi.

Sertkaya’nın başlattığı çalışmalar kendisi kadar bölge halkını da heyecanlandırdı. Bingöl’de gerçekleştirilen lavanta ekiminin ardından Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Muş, Batman, Sinop gibi iller başta olmak üzere Almanya ve Nijer’den Sertkaya’yı arayıp bilgi ve destek istendi.

TEMMUZ VE AĞUSTOS’TA HASAD ALINACAK

Karer Bölgesinde 3 dekarlık alanda 2016 yılı Mart ayında gerçekleştirilen lavanta ekiminin hasadı ise, 2017 yılı Temmuz ve Ağustos ayında alınmaya başlanacağı açıklandı.

Yapılan çalışmaya ilişkin açıklamada bulunan Serkaya, “Lavanta bitkisinin çiçek ve saplarında ki yağ bileşenlerden en fazla bulunan linalool ve linalil asetat oranlarının beklediğimiz gibi gerçekleşmesi halinde, ilk etapta üretim alanımızı 35 dekar bir alana çıkarıp sonrasında tüm bölgeye yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Akabinde ise, mutlak suretle bir yağ damıtma tesisi kurmayı planlıyoruz. Bu arada doğrudan katkı yanında özellikle bölgede organik arıcılar içinde dolaylı bir katkı olacağı kanaatindeyiz. Çünkü lavanta bitkisi, kendine has aroması, kokusu ve özellikle arının bal toplama sezonunda çiçekleniyor olması ile bölge arıcılığı için ayrı bir katkı sunmuş olacaktır" ifadelerini kullandı.

           

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lavantalar, baş, gösterdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı