Haber Detayı
27 Kasım 2020 - Cuma 18:11
 
Malatya’da 4.9 büyüklüğünde deprem
Bingöl, Elazığ ve Malatya bölgesinde bu yıl sık sık yaşanan orta büyüklükteki depremler devam ediyor. Dün saat 11.27’de Malatya Ulukoy’da 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
- Haberi
Malatya’da 4.9 büyüklüğünde deprem

Deprem sonrasında açıklama yapan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, “Malatya- Uluköy’de 4.9’luk bir deprem oldu. Elazığ depremi ile kırılan Sivrice-Pütürge kolu gittikçe kırılarak hemen hemen Çelikhan-Erkenek hattına dayandı. Bu depremler bu hattı stres transferiyle yüklemektedirler. Buradaki yerleşimler dikkatli olmalı” dedi.

Görür, şunları söyledi: “Çelikhan-Erkenek hattında dikkatli ounmalıdır lafının altında bugün yarin orada deprem olacak diye anlamak yanlıştır. Oradaki yöneticilerin durumu anlayıp gerekli hazırlıkları yapması için bir uyarıdır. Bu yöreyi hep söylüyorum, biliyorsunuz. Unutmayın 1875 yılında Sivrice-Pütürge hattı kırılıp 6.7 büyüküğünde deprem ürettikten 18 sene sonra Çelikhan-Erkenek kolu kırılarak 7.1 büyüklükte deprem üretti. Bu asırda da benzer şeyler olabilir. Bu sene Elazığ depremiyle Sivrice-Pütürge hattı kırıldığına göre Çelikhan-Erkenek hattında dikkatli olmak lazım. Tarih tekerrür edebilir. Yöneticilerimiz dikkatli olmalı.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya’da, 4.9, büyüklüğünde, deprem,
Yorumlar
Haber Yazılımı