Haber Detayı
04 Mayıs 2022 - Çarşamba 16:10
 
SARIM ÖZGÜR AKSIN!
Sarım Çayı üzerinde HES barajının yapılması çalışmalarına tepki gösteren köylüler, köylerinden göç etmek istemediklerini belirtiyor.
GÜNDEM Haberi
SARIM ÖZGÜR AKSIN!

Bingöl'ün Genç İlçesi ile Diyarbakır’ın Lice İlçesi arasında yer alan Sarım Havzasında yapılması planlanan HES projesine karşı verilen mücadeleyi anlatan belgesel çekildi. “Sarım Özgür Aksın” ismiyle Şirvan Oktay Görer yönetmenliğinde çekilen ve Youtube’da yayımlanan belgeselde, köylülerin anlatımlarıyla Sarım Havzasının korunması isteniyor.

Sarım Havzasının başlangıç noktasının Çotla Dağı olduğunu belirten Sarım Havzası Derneği Başkanı Emin Turhalı, “Sarım Havzasında suyun aktığı her 2-3 kilometrede bir mutlaka ya bir köy ya da mezra vardır. Suyun varlığıyla insanlar, ağaçlar, arılar… yaşar. Yani suyun aktığı her yerde mutlaka bir yaşam belirtisi vardır. Mesela diyorlar ki, ‘su boşa akıyor.’ Dünyada boşa akmayan tek bir şey varsa o da sudur” dedi.

Sarım Havzası çevresinde yaklaşık 100 köy bulunduğunu belirten Turhalı, “Biz burada baraj yapılmasını istemiyoruz. Yöre halkımız da dernek başkanı olarak bu görevi bana verdiler. Ben de hukuksal mücadeleyi sürdürüyorum. Yapılan ÇED toplantılarında da burada HES projesi istemediğimizi belirttik” diye konuştu.

Bölgede kurulacak HES’les 88 mW elektrik üretiminin planlandığını ifade eden Turhalı, şunları söyledi: “Burada üretilecek elektrikle 100 köye elektrik veremezsiniz. Yani şöyle düşünün, bir insanın ayağını, elini, kulağını her şeyini alıyorsun bir göz veriyorsun. Burada sadece insanların değil, ağaçların, tarlaların, diğer canlılar da zarar görecek. Bu havzada dünyada benzeri bulunmayan endemik bir balık türü de yaşıyor. Yine su samuru var. Temiz su olmazsa bunlar da yaşayamaz. Eğer Çevre ve Şehircilik, çevre kısmını düşünüyorsa, başta Sarım Havzasını düşünsün. Sarım Havzası, şuan Bingöl’ün, Diyarbakır’ın nefes alabileceği tek havzadır. Eğer HES yapılırsa bu insanlar buradan göç edecek, mağdur olacak, şehirde sefalet içinde yaşayacaklar. Biz bunu daha evvel 1993 yılında yaşadık, insanlar göç etti. Devlet köyde yaşamak için destek verdi ve köylüler geri döndü. Şimdi neden tekrar HES yapılıp insanlar mağdur edilsin ki. HES yerine güneş enerji panelleri ve rüzgar tribünlerinin yapılması daha mantıklı ve zararsıozdır.”

Sarım Havzası Derneği ve yöre halkı avukatı Ahmet İnan ise, proje ile ilgili ÇED sürecinin devam ettiğini, henüz bir karar açıklanmadığını söyledi.

Yöre halkı ise, şehirde yaşamanın zorluklarından bahsederek, köylerini terk etmek istemediklerini,  HES barajının yapılmasıyla tarım ve hayvancılığın zarar göreceğini belirtiyor.

HES’in yapılmasıyla doğanın bozulacağını belirten yöre halkı, göç etmek istemediklerini, maddi imkanlarının da buna müsait olmadığını vurgulayarak, HES projesinin durdurulmasını istiyor.

Fuat OTLAK

Kaynak: Editör:
Etiketler: SARIM, ÖZGÜR, AKSIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı