Haber Detayı
25 Haziran 2021 - Cuma 18:59
 
SUNİ TOHUMLAMAYA DESTEK
Kiğı, Yayladere ve Yedisu’da etçi ırk yetiştirmeye parasız destek
EKONOMİ Haberi
SUNİ TOHUMLAMAYA DESTEK

Kiğı, Yayladere ve Yedisu ilçelerinde 3 yıl boyunca suni tohumlama çalışmaları yürütülecek.

İl Tarım ve Orman Bakanlığınca finanse edilen "Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında Kiğı, Yayladere ve Yedisu İlçelerinde 2021, 2022 ve 2023 yıllarında il/ilçe müdürlüğü ekiplerince suni tohumlama çalışmaları yapılacak.

Proje kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde malzeme teslim ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, proje kapsamında hayvancılıkta verimi arttırmayı planladıklarını söyledi.

Bahadır, “Bakanlığımız tarafından 28 ilde uygulanan Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında İlimizde Yayladere, Kiğı ve Yedisu İlçelerinde de uygulanacaktır. İlimiz son yıllarda yapılan kamu ve özel sektör yatırımlarıyla birlikte rotasını hayvancılık olarak belirlemiş bir ildir. İlimizin hayvan sayısının artırılması kadar hayvan kalitesinin ve verimin de artırılması bizim için öncelikli konulardandır. Bu açıdan bakıldığında suni tohumlama özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde, sağlıklı, üstün özelliklere sahip ve yüksek verimli nesiller elde edilmesi açısından oldukça önemlidir. Serbest Veteriner Hekimler tarafından hali hazırda suni tohumlama çalışmaları yürütülmektedir. Ancak hem maliyetlerin yüksek olması hem de coğrafyamızın geniş olması nedeniyle çoğu zaman ihtiyaçlara cevap verilememektedir. Biz İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak öncelikle serbest veteriner hekimlerce gidilemeyen bölgelere gitmeyi ve daha çok sayıda suni tohumlama yapmayı amaçlıyoruz. Bugün de burada yaptığımız programla, bu üç ilçemize suni tohumlama çalışmalarında kullanılacak bir adet araç ile birlikte suni tohumlamada kullanılacak malzeme ve ekipmanları teslim ediyoruz. Malzeme ve ekipmanların tesliminin yanında ilçelerimizde suni tohumlama faaliyetlerinde görev alacak personellerimize eğitim ve bilgilendirme yapılacaktır. Ben bu vesile ile projenin ilimize kazandırılmasında emeği geçen başta Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'ye ve bakanlığımıza teşekkür ediyorum. 2,5 Milyon TL Bütçeli Suni tohumlama projemizin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SUNİ, TOHUMLAMAYA, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı