Haber Detayı
06 Haziran 2021 - Pazar 18:20
 
TÜBİTAK PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ
Vali Yardımcı Fatih Kaya, TÜBİTAK’ta dereceye giren okul müdürleri ve danışman öğretmenlerle bir araya geldi.
EĞİTİM Haberi
TÜBİTAK PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Programa İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, kurum idarecileri, dereceye giren okulların müdürleri ve danışman öğretmenleri katıldı.

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney;  2020 yılı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarına geçen yıl 60 olan başvuru sayısı 85’e yükseldi ancak bu projelerin TÜBİTAK tarafından değerlendirmesi henüz yapılmadı.

2020 yılı TÜBİTAK 2204 A Liseler Arası Proje Yarışmasına geçen yıl 54 başvuru olurken, bu yıl 31’de kaldı. Geçen yıl bölge finallerine Bingöl’de 4 proje çağrılırken, bu projelerden sadece biri bölge şampiyonu oldu. Bu yıl azalan başvuru sayısına rağmen 5 proje bölge finallerine çağrıldı, bu projelerden 1 birincilik, 1 ikincilik ve 1 üçüncülük derecesi elde edildi” dedi.

Bu yıl ortaokullar arası proje yarışmasında 4 projenin finalist olduğunu belirten Güney, bölge yarışmalarının henüz yapılmadığını söyledi.

Güney, 2020 yılı TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları programına 13 başvuru yapıldığını ve 2 projenin destek almaya hak kazandığını söyledi.

Güney, “Tüm Türkiye genelinde 100 adet projenin desteklendiği bu programda 2 proje ile yer almaktayız. 2020 yılı TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri programına yapılan başvuru olumlu sonuçlanmış ve ilimiz tarihinde ikinci defa proje desteği kazanılmıştır. Tüm Türkiye genelinde 50 adet projenin desteklendiği bu programda 1 proje ile yer almaktayız.

2020 yılı TEKNOFEST başvurularında ise, şuana kadar 6 projemiz finale kalmıştır.

Bu bağlamda; 2 adet liseler arası insansız hava araçları kategorisinde, 1 adet sağlıkta yapay zekâ kategorisinde, 2 adet ulaşımda yapay zekâ kategorisinde, 1 adet eğitimde yapay zekâ kategorisinde derece yapmıştır” dedi.

Başarılı çalışmalarından dolayı danışman öğretmen ve öğrencileri tebrik eden ve Bingöl’ü güzel bir şekilde temsil edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yardımcısı Fatih Kaya ise, üretilen bu projelerin; eğitim-öğretim niteliğinin ve etkinliğinin artırılması, bilişim teknolojilerine herkesin ulaşılabilirliğinin sağlaması, matematik, fen bilimleri ve teknoloji alanlarının geliştirilmesi ve bu alanlara ilginin artırılması, bilimsel araştırmalar ve toplum arasındaki ilişkilerin genişletilmesi ve güçlendirilmesi gibi hedeflerin gerçekleştirilmesine katkı sağladığını belirterek, topluma faydalı bireyler yetişmenin herkesin görevi olduğuna dikkat çekip, öğrencilerin çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜBİTAK, PROJELERİ, DEĞERLENDİRİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı