Haber Detayı
27 Kasım 2020 - Cuma 19:01
 
Tunceli’de yaban keçisi avcılar tarafından öldürüldü
‘Av turizmi’ adı altında yaban hayvanlarının öldürülmesine devam ediliyor. Tunceli’de yaban keçisi avcılar tarafından öldürüldü.
- Haberi
Tunceli’de yaban keçisi avcılar tarafından öldürüldü

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonu tarafından açılan ihalelerde, ülke genelinde, 480 Yaban Keçisi, 39 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, 9 Anadolu Yaban Koyunu, 14 Ceylan, 89 Kızıl Geyik, 167 Karacanın avlanmasına izin verildi. Bingöl’de 7 Yaban Keçisi ve 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin öldürülmesi için izin çıktı.

Ölüm ihalelerine karşı birçok ilde idare mahkemelerine davalar açıldı. Bingöl, Tunceli, Eskişehir ve Kastamonu illerinde açılan ölüm ihaleleri, bölge idare mahkemeleri tarafından iptal edildi.

Ancak avcılar ne mahkeme kararını ne de yasaları dinliyor.

YABAN KEÇİSİ ÖLDÜRÜLDÜ

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de yaban keçisi öldürüldüğünü tespit etti. Bölge müdürlüğünden yapılan açıklamada, “25.11.2020 tarihinde duyarlı vatandaşlar tarafımızdan Tunceli İl Şube Müdürlüğümüze yaban keçisi vurulduğu yönünde ihbar yapıldı. İhbar üzerine, koruma ekiplerimiz ivedilikle olay yerine gitti. Koruma ekiplerimizin, jandarma ve emniyet birimleri ile koordineli çalışması sonucu yaban keçisini vurduğu tespit edilen kişi  hakkında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefetten idari yaptırım uygulandı” denildi.

65 BİN İMZA TOPLANDI

Aralarında Bingöl Çevre Derneğinin de bulunduğu 234 sivil toplum kuruluşunun, avcılığın yasaklanması için başlattığı kampanyaya 65 binin üzerinde kişi imzalarıyla destek verdi.

Türkiye genelinde 234 sivil toplum kuruluşu, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde başlattığı ‘Avcılık yasaklansın’ kampanyası büyük destek gördü.

Bingöl ile birlikte birçok ilde ihaleyle yaban hayvanlarının öldürülmesine tepki amacıyla change.org üzerinden başlatılan kampanyayı, dün itibariyle 65 bin 440 kişi imzalayarak destek verdi.

234 sivil toplum kuruluşundan yapılan ortak açıklamada, “Başka bir canlıyı öldürmenin sporu, turizmi, hobisi, ihalesi olamaz! Bu dünya üzerindeki yaşamı paylaştığımız öbür canlılardan bahsediyoruz, onlar uzak ve yakın komşularımız. Komşularımızı birer rakam ve kotaya indirgeyen Merkez Av Komisyonu’na da kararlarına da karşı çıkıyoruz.

Tarım Orman Bakanlığı, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, hangi canlının kaç birey, ne koşullarda, nerelerde öldürüleceğine karar vermek yerine, onları koruyan kararlar almalıdır. Geçtiğimiz 16 yıl içinde yaklaşık 17 bin avcılık kursu açılmış ve yaklaşık 500 bin kişi avcılık sertifikası almıştır. Doğanın korunmasından sorumlu kurumlar, silah endüstrisinin ve avcıların doğamızı yok etmesine ne yazık ki seyirci kalmakta, daha da üzücüsü bu durumu teşvik etmektedir.

Oysa Türkiye, taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 6. ve 8. maddeleri uyarınca nesli tehlike altındaki türleri korumayı taahhüt etmiştir. Buna rağmen, bu hükümler ve taraf olunan öbür uluslararası sözleşmelerin, ülkemiz mevzuatı sayılan hükümleri görmezden gelinerek, nesli tehlike altındaki kimi türler bile ava açılmaktadır. Bu kabul edilemez!

Ayrıca, 1 Temmuz 2020’de TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu’ndan geçen Kanun Teklifi’nin 15. Maddesi’ne getirilen bir ek ile yabancı diplomat ve “üst düzey misafirlerin” diledikleri takdirde ücretsiz olarak avlanabilmesi ve yaşam alanları tahrip edildiği için yerleşim yerlerine gelen ayı, domuz gibi hayvanların da avlanabilmesinin yönetmeliğe bağlanması oy çokluğu ile kabul edilmiş bulunuyor. Doğamızı günbegün yok edecek olan bu kararların bir an önce durdurulması gerekmektedir. Kara Avcılığı Kanunu’nun ivedilikle değişmesini, Doğa Koruma Kanunu olarak yeniden düzenlenmesini ve doğa ihtisas mahkemelerinin kurulmasını talep ediyoruz.

Şimdi, yaşam hakları ve alanları ellerinden alınan tüm canlıların sesi olma zamanı. Çünkü yaşam hakkı bütün canlılar için pazarlık edilemez en doğal hak. Hepimizin yaşamı birbirine bağlı. İnsan diliyle kendi haklarını savunamayan tüm canlıların sesi oluyoruz. Avcılık yasaklansın!” ifadelerine yer verilmişti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tunceli’de, yaban, keçisi, avcılar, tarafından, öldürüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı