Haber Detayı
01 Aralık 2021 - Çarşamba 17:43
 
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK, ‘KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YATIRIMI’ BİNGÖL’DEYMİŞ!
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, yapım çalışmaları devam eden küçük sanayi sitesini paylaşarak ‘Türkiye’nin en büyük Küçük Sanayi Sitesi yatırımı Bingöl’de” dedi.
GÜNDEM Haberi
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK, ‘KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YATIRIMI’ BİNGÖL’DEYMİŞ!

Ancak, sadece çevre illerin küçük sanayi sitelerini incelediğimizde bile, Bingöl’deki küçük sanayi sitesinden daha büyük sanayi sitelerinin olduğu görülüyor.

Yılmaz, 501 işyeri kapasiteli küçük sanayi sitesi ile ilgili olarak, “Türkiye’nin en büyük Küçük Sanayi Sitesi yatırımı Bingöl’de… Üstyapı bitti. Hayırlı olsun. Tamamen bitince binlerce insan istihdam edilecek” paylaşımı yaptı.

BİNGÖL KÜÇÜK SANAYİ SİTESİNİN KAPASİTESİ

501 adet iş yerine sahip olacak üçüncü kısım sanayi sitesinde, 150, 300 ve 450 m2'den oluşacak iş yerlerinin yanı sıra, sosyal aktivite alanları da olacak. Sanayi sitesinde ayrıca 5 adet açık otopark, PTT ve banka ATM’lerinin de olması bekleniyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ MÜ?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, yaptığı paylaşımda Bingöl’de yapımı devam eden küçük sanayi sitesinin Türkiye’nin en büyük küçük sanayi sitesi olduğunu belirtti.

Ancak, yaptığımız incelemelerde, bölge illerinde bile Bingöl küçük sanayi sitesinden daha büyük sanayi siteleri bulunuyor.

Bunlardan biri Malatya’da bulunuyor. 1977 yılında kurtulan S.S. Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi bünyesinde 934 işyerinin bulunduğu küçük sanayi sitesi bulunuyor. Sanayi sitesinde ayrıca, 1 adet PTT binası, CAMİİ, İnönü Üniversitesine bağlı olan Yeşilyurt Meslek Yüksek Okulu ve sosyal tesisler bulunuyor.

Bir diğeri Elazığ’da bulunuyor. Elazığ 1. Küçük Sanayi Sitesi, 1976 yılında 780 işyeri olarak açılırken, sonraki yıllarda yapılan ilavelerle 1.025 işyeri kapasitesine ulaştı.

Diyarbakır’da sadece geçen yıl yapılan 4. Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi bile 814 iş yeri kapasitesine sahip.

Bingöl’de yapımı devam eden 3. Kısım küçük sanayi sitesi ise sadece 501 işyerinden oluşuyor. Birçok ilde bulunan küçük sanayi siteleri, Bingöl’deki sanayi sitesinden daha büyük kapasitelere sahip.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKİYE’NİN, EN, BÜYÜK,, ‘KÜÇÜK, SANAYİ, SİTESİ, YATIRIMI’, BİNGÖL’DEYMİŞ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı