Haber Detayı
23 Aralık 2020 - Çarşamba 18:10
 
TÜRKİYE'NİN ÖNCELİKLİ SORUNU NE?
Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi tarafından Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 17 şehirde, 896 kişiye ‘Türkiye’nin en önemli sorunlarının ne olduğu’ soruldu. Katılımcılar, Kürt sorunu ve ekonomik krizin öncelikli sorunlar olduğunu bildirdi.
GÜNDEM Haberi
TÜRKİYE'NİN ÖNCELİKLİ SORUNU NE?

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, ‘Türkiye Geneli Siyasal Gündem ve Eğilim Araştırma Raporu’nu açıkladı.

3-13 Aralık 2020 tarihlerinde; Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 17 kentte, 896 kişinin katılımıyla yapılan anket çalışmasında, ülkenin öncelikli sorunları belirlenmeye çalışıldı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Bursa, Samsun, Kayseri, Mersin, Gaziantep, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Bingöl ve Muş illerinde online olarak yapılan anket sonuçlarına göre, Türkiye’nin birinci öncelikli sorunu Kürt sorunu.

Gündeme ilişkin olarak katılımcılara; “Size Göre Türkiye’nin En Önemli 1. Öncelikli Sorunu Nedir?” sorusu yöneltildi. Bu soruya verilen yanıtların ilk beş sırasını; 34,6 “Kürt Sorunu”, 30,8 “Ekonomik Kriz ve İşsizlik”, 15,4 “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”, 9,2 “Demokrasinin Olmayışı”, 4,2 “Hukuk Sisteminin Mevcut Durumu” yanıtları oluşturdu.

Türkiye’nin birinci öncelikli sorunu olarak “Kürt Sorununu” gören görüşmecilerin 53,5’i çözüm olarak “Çözüm Sürecine Dönüşü ” önerirken, 20,60’ı demokratikleşmeyi, 19,40’ı ise eşitlikçi bir anayasa ile çözüm olacağını belirtti.

“Ekonomik Kriz ve İşsizliği” en önemli sorun olarak görenlerin 49,3’ü “Ekonomi Politikalarının Değişmesi ve İstihdama Yönelik Politikalar Geliştirilmesiyle” sorunun çözüleceğini belirtirken, 28,30’u demokratikleşme ile ekonominin düzeleceği yanıtını verdi.

“Demokrasinin Olmayışını” sorun olarak gören görüşmecilerin 70,7’si çözüm “Demokratikleşme” de derken; “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini” sorun olarak gören görüşmecilerin 73,9’u da bu sorunun çözümünün “Demokratikleşme” olduğunu bildirdi.

“Hukuk Sisteminin Mevcut Durumunu” sorun olarak gören görüşmecilerin 52,6’sı çözüm “Yargı Bağımsızlığını Sağlayacak Adalet Sistemi İle” olur derken; 15,80’lik iki grup “Güvenlikçi/geren politikalardan vazgeçilmesini” ve “Demokratikleşmenin” soruna çözüm olacağı yanıtını verdi.

Ankette katılımcılara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği reformlara ilişkin soru da soruldu.

“Cumhurbaşkanının Yapmayı Vadettiği Reformlar Sizce 1. Öneri Olarak Hangi Konuları İçermeli?” sorusuna katılımcıların verdiği yanıtların ilk 5 sırasını; 25’i “Kürt Sorununun Barışçıl Çözümü”, 16,7’si “Bağımsız Tarafsız ve Özgürlükçü Bir Hukuk Sistemi”, 14,3’ü “Demokratikleşme”, 11,6’sı “Eşitlikçi Demokratik Bir Anayasa”, 6,9’u “Ekonomik Kriz ve İstihdama Dönük Adımlar” yanıtlarını oluşturdu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKİYE'NİN, ÖNCELİKLİ, SORUNU, NE?,
Yorumlar
Haber Yazılımı