Haber Detayı
19 Ocak 2021 - Salı 12:54
 
YERLİ TOHUMUN KULLANILMASI SAĞLANMALIDIR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bingöl İl Başkanı Hasan Aktaş, gelecek yılların en önemli sorunlarından birinin tarımsal üretim olacağını söyledi.
SİYASET Haberi
YERLİ TOHUMUN KULLANILMASI SAĞLANMALIDIR

Yazılı basın açıklaması yapan Aktaş, “Son bir yıldır yaşanan pandemi süreci bize büyük dersler vermeye devam ediyor. Gelecek yılların en önemli sorunlarından biri de tarımsal üretim olacak. Yıllardan beri süregelen yanlış tarım politikaları sebebi ile bu krizin bizim ülkemizde de etkileri çok büyük olacak. Herkesin hatırlayacağı üzere iktidar partisinin en büyük argümanlarından biri de hep sanayi ülkesi olmak üzerineydi. Oysaki geldiğimiz noktada maalesef sanayileşme iyileşmediği gibi bu uğurda feda edilen, önemsenmeyen tarımsal toplum ilkesi tüm çiftçi ve gıda üreticisi halkımızın belini bükmüştür. Yazlık ekim yapan çiftçimize kışlık, kışlık ekim yapana ise yazlık tohum yardımı yapacak kadar konudan kopan iktidar acil olarak tarımsal faaliyetler için yeni bir yol haritası çizmeli ve tüm bu üretim faaliyetlerinde yerli tohumumuzun kullanılmasını sağlamalıdır. Bu ülke Kurtuluş savaşından sonra bile yurt dışından gelecek olan tohuma muhtaç olmamıştır” dedi.

Aktaş, şunları söyledi: “Yapılacak ilk hamle, Türkiye’nin tarım haritasını çıkarmak ve uygun topraklarda uygun meyve ve sebze ekimi için çiftçimizi yönlendirip desteklemek olmalıdır. Üreticimizin, emekçimizin alın terinin karşılığı sırf masrafını kurtarmak veya çektiği kredilerin taksitlerine yetişebilmek olmamalıdır. Dünyanın en verimli topraklarına sahip ülkelerden biri olmamıza rağmen gelinen nokta içler acısıdır. Her zaman çiftçimizin yanında olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: YERLİ, TOHUMUN, KULLANILMASI, SAĞLANMALIDIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı